Adi Mutu: ”Nu se poate să jucăm tot timpul cu un om sau cu mai mulți în minus”

ASA și FC Viitorul au terminat, joi seara, la egalitate, scor 1-1, într-un meci din cea de-a patra etapă a play-off-ului Ligii I de fotbal. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a deschis scorul în minutul 65 prin spaniolul Pablo de Lucas, mureșenii reușind egalarea în minutul 87, prin George Țucudean. ASA a evoluat din minutul 49 în inferioritate numerică, croatul Filip Jazvic fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben.
Adrian Mutu consideră că rezultatul este unul echitabil și referindu-se la eliminarea lui Jazvic, spune că, pe viitor, coechipierii săi trebuie să fie mai atenți la modul cum evoluează în teren, pentru a nu-și dezavantaja echipa:

„Sunt sigur că arbitrii sunt mai exigenți atunci când se uită la intrările noastre în teren, la agresivitatea pe care o avem în joc, de multe ori, cred eu, corectă, și mă refer la intrările la minge. Cu toate acestea, este și vina noastră. Ar trebui să fim mult mai atenți, pentru că nu se poate să jucăm tot timpul cu un om sau cu mai mulți în minus, pentru că așa nu vom reuși să câștigăm un meci în play-off. Eu sper ca băieții să înteleagă bine acest lucru și de la meciul următor să fim mult mai atenți în ceea ce facem pe teren, să fim mai altruiști și să jucăm în primul rând în interesul echipei”.

Adrian Mutu s-a referit și la următorul meci al tîrgumureșenilor, programat duminică, 3 aprilie,în deplasare, contra Stelei:

„Va fi poate cel mai greu meci pentru noi din acest play-off, dar suntem motivați. Revin la echipă jucătorii care au fost suspendați, Marius Constantin, Claudiu Voiculeț și Nicolas Gorobsov. Sper să facem un meci bun, noi nu avem nimic de pierdut. Plecăm cu șansa a doua, pe foaie, dar pentru a trece de noi, cei de la Steaua trebuie să demonstreze pe teren că sunt mai buni ”, a declarat Adrian Mutu.