Baschet : Olimpia CSU Brașov a trecut primul examen din sferturile de finală ale Ligii Naționale

În sala sporturilor din Brașov s-a disputat prima partidă din sferturile de finală ale Ligii Naționale de baschet feminin, între Olimpia CSU Brașov și ICIM Arad. La capătul unui meci în care a evoluat excelent în repriza a doua, Olimpia CSU Brașov s-a impus cu 73-66 (17-21, 19-12, 21-14, 16-19). Asta, după ce în primul sfert, imprecizia la aruncări a fost în prim plan.
Pentru Olimpia CSU Brașov au marcat: Higgins – 26 p, Handford și Radovic – câte 14 p, Irimia – 13 p, Pesovic – 4 p și Dumitrache – 2 p.
Cu această victorie, Olimpia CSU Brașov conduce cu 1-0 în acest sfert de finală. Seria se dispută după sistemul ,,cel mai bun din trei partide”. Al doilea meci va avea loc marți, la Arad. Dacă va fi nevoie, meicul decisiv se va disputa vinerea viitoare, la Brașov.
Într-un alt sfert de finală, echipa din Timișoara a furnizat o mare surpriză, câștigând la Satu Mare.
„Am început mai slab, dar ne-am revenit pe parcurs și am evoluat foarte bine, atât în defensivă, cât și în ofensivă. Am avut la un moment dat o diferență de 16 puncte, iar spre final am introdus pe teren toate jucătoarele, pentru a le odihni pe cele care au evoluat mai mult. Este destul de devreme să ne considerăm calificați în semifinale, mai este de jucat. Sper ca marți, la Arad, jucătoarele noastre să se mobilizeze exemplar, așa cum au făcut-o și astăzi și, de ce nu, să ne întoarcem cu calificarea. Am spus că în play-off se poate întâmpla orice, așa cum s-a întâmplat să bată Timișoara la Satu Mare. Lumea s-a mirat atunci când am pierdut cu Timișoara dar acum s-a dovedit că echipa de pe Bega este bună și poate pune probleme oricui. Ar fi o variantă mai simplă pentru noi, dacă ne calificăm mai departe, să jucăm în semifinale cu Timișoara, însă cred că valoarea și experiența echipei din Satu Mare își vor spune cuvântul în cele două meciuri pe care le mai are la dispoziție să întoarcă rezultatul”, a declarat antrenorul Dan Calancea.