Corona Braşov Wolves – Dunărea Galaţi , de două ori 6-1

După acel neverosimil 2-0 , din confruntarea Dunărea Galaţi – Corona Wolves Braşov, contând pentru semifinala campionatului naţional de hochei, a venit momentul revanşei, pe Patinoarul Olimpic Braşov. Meciurile 3 şi 4 ale confruntării, disputate la Braşov, au fost parcă trase la xerox, atât ca desfăşurare a ostilităţilor pe gheaţă, cât, mai ales, ca scor. În acest fel ,,lupii” Braşovului au reuşit să schimbe cursul Dunării, cu două victorii identice : 6-1, 6-1.

Asemănarea este şi mai frapantă, dacă avem în vedere evoluţia scorului pe reprize, identică în cele două partide : 2-1, 3-0, 1-0! În meciul al treilea, Corona a condus cu 1-0, prin golul înscris de Mihaly (min. 3,58), oaspeţii au egalat (min.6,44), după care ,,lupii” s-au dezlănţuit şi nu au mai fost opriţi. Golurile au curs în poarta Dunării, fiind înscrise de Saluga (min. 11,02 şi 35,13), Zsok (min. 20,51 şi 24,42) şi Zsolt Molnar (min. 42,24). Meciul al patrulea, desfăşurat în faţa unui public exuberant, care şi-a purtat favoriţii spre victorie, a fost câştigat la pas, în urma unei evoluţii foarte bune, care a arătat exact diferenţa dintre cele două echipe.

În meciul al patrulea, oaspeţii au deschis scorul (min. 4), însă echipa braşoveană a revenit la timp, prin golul lui Filip (min. 11). Apoi, pe teren a existat o singură echipă, care ajucat şi la spectacol şi şi-a ridiculizat uneori adversara, cu un joc magistral. Golurile au curs şi în reprizele a doua şi a treia, ieşind în evidenţă pofta de joc şi inspiraţia lui Fodor Csanad, care a marcat de trei ori la rând (min. 17,30, 23, 36 şi 35,43). Au mai punctat pentru ,,lupi” Obsut (min. 31,55) şi Csanad Virag (min. 44,26), care au stabilit scorul unei victorii cât se poate de clare.

Mai adăugăm prestaţia foarte bună a portarului braşovean Fulop, care ne-a amintit de…Polc.
Scorul semifinalei este acum egal : 2-2, meciul decisiv, pentru stabilirea echipei calificată în finală, fiind programat la Galaţi, luni, 16 martie (ora 17,30).

Sursa: Dorin Duşa