Corona Braşov Wolves s-a calificat în semifinalele Ligii Mol!

Pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov s-a consemnat încă o performanţă a echipei de hochei a Braşovului : pentru al doilea an consecutiv, Corona Braşov Wolves s-a calificat în semifinalele Ligii Mol!

,,Lupii” au pătruns aşadar, în careul de aşi al competiţiei, alături de Miskolci, Dab Docler şi Nove Zamky. Meciul decisiv, disputat la Braşov, între Corona Wolves şi Debrecen nu a fost lipsit de tensiune, suspans şi spectacol. Ca şi în ajun, când a egalat scorul la general, echipa braşoveană s-a dăruit exemplar, a avut  atitudine şi a luptat pentru fiecare puc, însoţită de aplauzele şi încurajările frenetice din tribune. A fost o partidă, în care şi Debrecen a dat totul, pentru că nu avea decât varianta victoriei, la fel ca şi Corona, dealtfel. Oaspeţii au început mai bine prima repriză şi au deschis scorul repede (min. 5,30), dar ,,lupii” au meritul dea fi reacţionat prompt, astfel încât au reuşit în timp record să întoarcă scorul (2-1), prin golurile lui Petres Tivadar (min. 7,54) şi Martin Saluga (min. 9,55)! În repriza a doua, s-a scris practic istoria acestei partide. Mai întâi, oaspeţii au egalat (min. 22,39), apoi Corona a preluat din nou conducerea, prin reuşita lui Zsolt Molnar (min. 30,52), iar Debrecen a mai egalat o dată (3-3, min. 35,18). În ultimele două minute ale reprizei însă, ,,lupii” au accelerat vizibil, au asaltat poarta adversă şi au marcat de două ori, prin Filip Richard (min. 38,29) şi Virag Csanad (min. 39,17), punând practic capăt partidei. Aceasta, deoarece în ultima repriză, Corona Braşov Wolves nu a mai forţat, a reuşit să se apere foarte bine şi a închis jocul, iar rezultatul s-a păstrat, în ciuda eforturilor disperate ale echipei maghiare : 5-3 (2-1, 3-2, 0-0).

Astfel, cu scorul general de 2-1, echipa braşoveană s-a calificat în semifinalele Ligii Mol, unde va întâlni Miskolci, după sistemul ,,cel mai bun din şapte partide”. Primele două meciuri se vor disputa la Miskolci (17 şi 18 februarie), următoarele două la Braşov (21 şi 22 februarie) şi apoi, alternativ, începând cu Miskolci, până când una dintre echipe va acumula prima patru victorii.

În cealaltă semifinală, se vor întâlni Dab Docler şi Nove Zamky.