Franța și Portugalia luptă pentru titlul de Regină a Europei

Echipele de fotbal ale Franței și Portugaliei vor juca finala EURO 2016, duminică, de la ora 22,00 (ora României), pe Stade de France din Saint-Denis, la exact o lună de la startul turneului final din Hexagon.
Franța țintește o tripletă ca țară gazdă, după ce a câștigat titlul european în 1984 și cel mondial în 1998. ”Les Bleus” ai mai câștigat o dată EURO în 2000, când competiția a fost organizată de Belgia și Olanda, și mai au o finală pierdută la Cupa Mondială din 2006.
De partea cealaltă, Portugalia vrea laurii europeni, după ce a mai jucat o finală în 2004, pe teren propriu, pierzând surprinzător în fața Greciei.
Francezii au ascendentul confruntărilor anterioare cu Portugalia, pe care au învins-o la turnee finale de trei ori: în semifinalele EURO 1984, la Marsilia, cu 3-2 după prelungiri, în semifinalele EURO 2000, la Bruxelles, cu 2-1 după prelungiri, și în semifinalele Cupei Mondiale din 2006, la Munchen, cu 1-0.
”Les Bleus” conduc la bilanțul direct, cu 18 victorii, un egal și 5 eșecuri, golaverajul fiind de 49-28.
Franța a câștigat ultimele zece meciuri cu Portugalia, cel mai recent fiind un amical susținut în 2015 la Lisabona, când unicul gol a fost marcat de Mathieu Valbuena. Ultima victorie lusitană datează din aprilie 1975, când Portugalia se impunea cu 2-0 pe Parc des Princes, prin golurile reușite de Nené și Marinho.
La EURO 2016, Portugalia a început greoi, cu trei egaluri în grupă (1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria și 3-3 cu Ungaria) și o calificare in extremis, de pe locul al treilea, în optimi a învins puternica formație a Croației după prelungiri (1-0), în sferturi a trecut de Polonia la loviturile de departajare (5-3), iar în semifinale a învins Țara Galilor (2-0). Seleccao a obținut doar o victorie după 90 de minute la EURO 2016, dar a ajuns în finală.
Franța a câștigat Grupa A, după 2-1 cu România, 2-0 cu Albania și 0-0 cu Elveția, în optimi a trecut cu 2-1 de Irlanda, în sferturi a eliminat Islanda cu 5-2, iar în semifinale a învins campioana mondială Germania cu 2-0.
”Les Bleus” sunt neînvinși de zece meciuri (nouă victorii, un egal)
Meciul de pe Stade de France se anunță a fi și un duel între vedetele Cristiano Ronaldo și Antoine Griezmann. Ronaldo, învingător în fața francezului în finala Ligii Campionilor (Real Madrid — Atletico, finală decisă la loviturile de departajare), a reușit la EURO 2016 să devină primul jucător care marchează la patru ediții ale EURO și să egaleze recordul deținut de francezul Michel Platini de 9 goluri marcate la turneele finale ale competiției europene. Griezmann, după un debut modest în fața României, a avut evoluții excelente și a marcat nu mai puțin de șase goluri (medie de un gol pe meci), fiind ca și câștigător al titlului de golgheter la EURO 2016.
Un amănunt interesant este faptul că nu mai puțin de trei jucători din lotul Portugaliei s-au născut în Franța: portarul Anthony Lopes (Givors), mijlocașul Adrien Silva (Angouleme) și fundașul Raphael Guerreiro (Le Blanc-Mesnil).
Fernando Santos, selecționerul Portugaliei, va putea conta din nou pe fundașul Pepe, care a lipsit la semifinala cu Țara Galior din cauza unei accidentări. În primul ”unsprezece” (4-4-2) va reveni și William Carvalho, după expirarea suspendării, deși Danilo Pereira a avut o prestație bună în semifinale.
Didier Deschamps va păstra probabil formula care a dat satisfacție în ultimele două meciuri (4-2-3-1).
Finala EURO 2016 va fi arbitrată de englezul Mark Clattenburg. Considerat cel mai bun „cavaler al fluierului” european în acest sezon, Mark Clattenburg (41 ani) a condus finala Ligii Campionilor, câștigată de Real Madrid în fața rivalilor de la Atletico Madrid, în luna mai.
Mark Clattenburg devine, astfel, al doilea arbitru care conduce în același an finala Ligii Campionilor și pe cea a Campionatului European, după portughezul Pedro Proenca, în 2012.
Fost electrician, Mark Clattenburg, arbitru internațional din 2007, a condus deja trei meciuri la debutul EURO 2016: Belgia — Italia (0-2) și Cehia — Croația (2-2), din primul tur, precum și Elveția — Polonia (4-5 la loviturile de departajare), din optimile de finală.
Echipele probabile:
Portugalia: Rui Patricio — Cedric Soare, Pepe, Fonte, Guerreiro — Renato Sanches, William Carvalho, Adrien Silva, Joao Mario — Nani, Ronaldo.
Franța: Lloris — Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra — Pogba, Matuidi — Sissoko, Griezmann, Payet — Giroud.

Sursa: Agerpres