La Praid începe vineri Festivalul Internațional al Sarmalelor

Cea de-a 22-a ediție a manifestării de tradiție culinară reunește 16 echipe din țară și din străinătate care se vor întrece, sâmbătă, la Concursul de măiestrie în arta gătitului. La această întrecere va participa și o echipă de la Radio Tg. Mureş formată din membrii Caravanei Bicicleta, care va trece prin Praid.
Ediția din acest an aduce ca inedit Concursul copiilor, de gătit sarmale. Organizator al manifestării, primarul Bokor Sándor:

Și copii în 15 – 16 echipe participă la Mini Festivalul Sarmalelor, prin măiestria bucătăriei și ei pregătesc sarmale fel și fel cu un pic de ajutor din partea părinților și a cadrelor didactice. Deci, ziua de vineri cu alte evenimente sportive și culturale va fi dedicată copiilor.”

Primarul localității Praid, Bokor Sándor a mai declarat că speră într-o participare de mii de oameni, evenimentul fiind consacrat întăririi legăturii între etnii și promovării turistice a zonei, după încheierea sezonului estival.

PROGRAMUL FESTIVALULUI:

22 septembrie, vineri
„Ziua Copiilor” – Festivalul Sarmalelor pentru copii

09:00 Alergarea Ținutului Sovidek V;
10:00 Campionatul de fotbal al tinerilor – Cupa Sóhát Tini IV, Loc: Sala de sport;
11:00 Festivalul Sarmalelor pentru copii – Prezentarea echipelor participante;
12:00 Concursuri – jocuri de abilitate pentru copii;
14:00 Program pentru copii – Kozsik József ;
15:00 Jurizarea Minifestivalului Sarmalelor; Grupul Kek nefelejcs;
16:00 Festivitatea de premiere a minifestivalului şi concursului de decorare a străzilor;
17:00 PUFI – Program interactiv pentru copii;
18:00 Concert pentru copii;
20:00 Nineka/Leya D – RO

23 septembrie, sâmbătă
„Bucuria gătitului în lumea zânelor

07:30 Deşteptarea pe acordurile muzicii de fanfară;
09:30 Parada participanților – de la Salina Praid până în parc;
10:30 Ceremonia de deschidere – salutul primarului Bokor Sandor;
11:00 Prezentarea echipelor participante;
12:00 Pragrame (spectacole folclorice, dansuri și muzică populară);
15:00 Jurământul juriului – degustarea sarmalelor – jurizare;
15:30 Prezentarea războiului medieval – Asociaţia Arany Griff Rend;
16:30 Prezentarea Arcasilor;
17:30 Zumba;
18:30 Capodoperele culinare – Festivitatea de premiere;
19:00 Szőcs Renáta – Câștigătoare Star Academy;
20:00 3 Sud Est – RO;
21:00 Zanzibar – HU;
22:00 Live Dj Show.

24 septembrie, duminică
A XXXIX-a întâlnire a fanfarelor

10:00 Campionatul de handbal al ţinutului secuiesc – Cupa de varză V;
10:00 Forum în Salina Praid – Dezvoltarea teritoriului prin turism;
11:00 Adunarea fanfarelor – Paradă, Loc: Centru;
12:00 Salutarea vârstnicilor;
12:30 Corul din Praid;
13:00 Inaugurarea monumentului funerar Szász János, în onoarea conducătorului fanfarei din Praid;
13:30 Prezentarea fanfarelor;
16:00 Dansul folcloric Bekecs;
16:30 Latino Feeling Dance;
18:00 Band-ul Jakab Csaba;
20:30 Balkan Fanatik – HU;
22:00 Foc de artificii.

Programe permanente:

– Vizitarea casei memoriale Áprily Lajos – Csiki Zoltán;
– Vizitarea Salinei Praid;
– Recreere în Centrul WELLNESS Praid;
– Târg de obiecte de artizanat și jucării pentru copii;
– Parc pentru copii în curtea școlii;

Virgil Natea/Evelina Racoțean

Lasă un răspuns
Adresa ta de email nu va fi publicatã. Câmpurile necesare sunt marcate cu*

VIDEOFM

Acum in emisie

GRAFFITI- CINEMUZICA cu VERONICA ILIE

Mai mult noros

Vânt: 1 m/s

Mai mult noros 23°C

Vânt: 4 m/s

27°C

Top 30 RTM

  • 1. RITA ORA – New look,

  • 2. TRUPA ZERO – In bratele tale,

  • 3. ONE REPUBLIC – Wanted,

  • 4. JO COOPER ft. ASTRID – Sing it with me,

  • 5. PET SHOP BOYS – Dreamland,

  • 6. SPEAK – M-ai lasat sa te las,

  • 7. VUNK – Deja vu,

  • 8. LADY ANTEBELLUM – Ocean,

  • 9. DELIA – Sa-mi canti,

  • 10. MAROON 5 – Memories,

  • 11. WHAT’S UP ft. ANDRA – Tine-te bine,

  • 12. TAYLOR SWIFT – Cornelia Street,

  • 13. ALEXIA ft. DJ PROJECT – Cronic,

  • 14. FLORIAN RUS ft. MIRA – Strazile din Bucuresti,

  • 15. AMI – Tramvai,

  • 16. ALINA EREMIA – Printre cuvinte,

  • 17. SHAWN MENDES ft. CAMILA CABELL – Señorita,

  • 18. LOUIS TOMLINSON – Kill my mind,

  • 19. IRINA RIMES – In palme,

  • 20. NICOLETA NUCA – Tot mai rar,

  • 21. MORANDI – Professional liar,

  • 22. INNA – Bebe,

  • 23. DJ PROJECT ft. ANDIA – Retrograd,

  • 24. ROXEN – Ce-ti canta dragostea,

  • 25. 3 SUD EST – Prietenia,

  • 26. DUA LIPA – Physical,

  • 27. MIKA – Dear jealousy,

  • 28. KYGO ft. WHITNEY HOUSTON – Higher love,

  • 29. PINK – Walk me home,

  • 30. THOMAS RHET – Remember you young,

Sugereazã piesã
= 4.8378RON0.0059
  • usd 0.6284 1 0.0042

  • chf 4.5522 1 0.0146

  • aud 2.9856 1 0.0204

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Blog PPI cu Radu Florea: C-așa o vrut Du...

Radu Florea | Citeste articolul

C-așa vrut Domnul E doliu național astăz...

Parteneri
}