Nicolae Soare a câștigat Mureș Half Marathon 2017

Peste 1000 de concurenți de toate vârstele, din țară și din străinătate, au luat, duminică, startul la competiția „Mureș Half Marathon-Descoperă Tîrgu Mureșul în alergare!”, organizată de asociația Mureș Runners. Evenimentul a cuprins 5 curse, respectiv semi-maraton(21 km), cros (10 km), ștafetă 4x5km, cursa adolescenților(2 km) și cea rezervată copiilor (1km). Semi-maratonul a fost câștigat, conform așteptărilor, de Nicolae Soare, de la CS Știința Bacău, component al lotului național și participant în proba de maraton la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Pentru Nicolae Soare, care a fost și unul dintre ambasadorii evenimentului, cursa de la Tg.Mureș a fost un test util în vederea Campionatului European de la Minsk, din luna iunie:

Nicolae Soare a fost urmat pe podium de Maxim Răileanu, din Chișinău și de coechipierul său, de la de Știința Bacău, Claudiu Bîscă. În proba de cros, 10 km, primul care a trecut linia de sosire a fost tot un băcăuan, Ciprian Șuhania, acesta fiind urmat, în ordine, de Herman Peter, de la Clubul Sportiv Școlar Mediaș și de Miklos Rareș, din Sighișoara. Tot la cros, prima fată care a încheiat cursa a fost medieșanca Iulia Zudor, actualmente legitimată la CSM Cluj-Napoca.
La competiția de la Tg.Mureș au mai fost prezenți, în calitate de concurenți, dar și de ambasadori ai evenimentului, Irina Daniela și Tiberiu Ușeriu, câștigătorul Ultra Maratonului Artic. Acesta din urmă s-a arătat încântat de atmosfera și de numărul mare de participanți și a declarat că unul dintre scopurile sale principale este promovarea și atragerea a cât mai multor oameni spre sportul de masă:

Valeriu Voaideş

pregatire start  mures half maraton start  mures half maraton cursa 1  mures half maraton cursa 2  mures half maraton cursa 3  mures half maraton cursa 4  mures half maraton castigatori cros  mures half maraton