Ungaria ne-a obligat să facem pasul înapoi, afirmă selecționerul Victor Pițurcă

Selecționerul naționalei de fotbal a României, Victor Pițurcă, a declarat că Ungaria a obligat formația noastră să facă pasul înapoi, în repriza secundă a meciului terminat la egalitate sâmbătă seara, pe Arena Națională din București, în preliminariile EURO 2016.

”Am fost forțați să facem pasul înapoi. Din punct de vedere fizic, mai mulți jucători nu au fost la un nivel optim. N-am dorit să facem pasul înapoi, Ungaria ne-a obligat”, a spus Pițurcă după meci. ”Băieții s-au concentrat la maximum, dar sunt unii care joacă puțin la echipele de club și au prins un moment în care au simțit această cădere fizică. Nici în cea de-a doua repriză n-au fost ocazii la poarta noastră, n-a fost presiune, am trecut peste toate momentele foarte bine, dar am primit gol dintr-o fază fixă și puteam chiar să pierdem la greșeala lui Chiricheș”, a mai spus selecționerul.

Pițurcă a considerat că România a făcut o primă repriză bună, însă a subliniat faptul că ungurii au jucat mai ofensiv după pauză și acest lucru s-a simțit: „A fost o primă repriză dominată în totalitate de noi, am avut multe ocazii de poartă, am reușit să marcăm târziu, dar benefic pentru echipă. În cea de-a doua repriză și oaspeții noștri au mai adus un atacant. Au fost și momente când unii jucători trăgeau de ei, pentru că din punct de vedere fizic nu erau la un nivel optim”.

Victor Pițurcă a amintit accidentarea lui Goian, ”care ne-a dat oarecum peste cap strategia jocului” și a precizat că ungurii n-au avut ocazii de poartă până la lovitura liberă, acordată pentru ”un fault inexistent”. ”Am primit gol și n-am putut să mai marcăm, chiar dacă am avut câteva ocazii, e drept, nu foarte periculoase. Le-am spus băieților că avem nevoie de-al doilea gol ca să fim siguri de victorie. Din păcate, nu a fost așa”, a afirmat Pițurcă.

„Sigur că e supărare, pentru că știu ce ar fi însemnat 6 puncte din aceste două meciuri. Urmează un meci pe muchie de cuțit, pe care nu avem voie să-l pierdem. Trebuie să venim cu puncte din Finlanda, pentru a repara ceea ce am stricat în această seară. Finlandezii au o echipă mai puternică decât ungurii”, a conchis Pițurcă.

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu Ungaria, scor 1-1 (1-0), meciul jucat sâmbătă seara, pe Arena Națională din București, în preliminariile EURO 2016. Tricolorii au marcat prin Raul Rusescu (45), dar au fost egalați pe final prin Balazs Dzsudzsak (82), din lovitură liberă, după o repriză secundă slabă. România va juca marți cu Finlanda, la Helsinki (21,45).