Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Medicii de familie ameninţă că nu vor mai asigura permanenţa în centrele medicale

Publicat de radiomures, 11 noiembrie 2013, 12:11 / actualizat: 4 martie 2015, 13:38

Preşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Mureş, Remus Şipoş, a declarat pentru Radio Tîrgu-Mureş că medicii se aşteaptă la o nouă lovitură din partea Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate.

Problemele pleacă de la un control al Curţii de Conturi care a stabilit că pentru activitatea lor în centrele de permanență medicii de familie ar fi trebuit să fie plătiţi cu 5 lei pe oră, şi nu cu 15 lei cât au primit.

Medicii se tem acum că vor trebui să returneze diferenţa de bani.

Medicii de familie ar putea protesta prin închiderea centrelor de permanenţă.

Remus Şipoş a mai spus că liderii medicilor de familie din ţară  au făcut o analiză şi au ajuns la concluzia că, dacă aceştia vor trebui să dea înapoi sumele, aproximativ 600 de cabinete medicale nu vor mai putea funcţiona.

Medicii solicită acum mediere pentru rezolvarea conflictului, astfel încât să nu se ajungă la un blocaj în sistem.

Reprezentanţii Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate Mureş nu au putut fi contactaţi pentru a-şi exprima un punct de vedere pe marginea acestui subiect.

Raluca Creţ

 

 

 

 

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși