Ministrul Muncii, Sulfina Barbu a declarat, azi, într-o conferinţă de presă, că în judeţul Sibiu s-a plătit ilegal 1 milion de euro pe an unor persoane care deţineau fără drept certificate de handicap.
Publicat de radiomures, 23 octombrie 2011, 00:00
Sulfina Barbu a menţionat rezultatele celui mai recent control făcut la Sibiu, unde s-a constatat că, din 430 de persoane verificate, 271 aveau certificate de handicap ilegal, fără să aibă bolile scrise în certificat, iar alte 83 de persoane aveau un grad al bolii nejustificat de mare.
” Dacă într-un singur judeţ frauda este de 82%, putem avea imaginea clară a dimensiunii fraudei din banii de asistenţă socială”, a subliniat ministrul democrat-liberal.
Mediafax