Simona Halep pierde în faţa Anei Ivanovic, dar se califică în semifinale de pe primul loc

Coşmarul Ivanovic continuă- Halep pierde, dar rămâne prima!

Simona Halep s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce a câştigat Grupa Roşie. Azi, în ultimul meci, Simona a cedat cu 6-7, 6-3, 3-6 în faţa sârboaicei Ana Ivanovic.

În semifinale, Halep o va înfrunta pe poloneza Agnieszka Radwanska. În cealaltă semifinală, Serena Williams, locul doi în grupa Simonei, va evolua în compania lui Caroline Wozniacki. Ambele partide vor avea loc mâine.

Vlad Amariei

UPDATE

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă de sârboaica Ana Ivanovic cu 7-6, 3-6, 6-3, în ultimul meci disputat vineri în Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore, dar s-a calificat alături de americanca Serena Williams în semifinalele de sâmbătă.

În primul set, Halep, cu un joc variat şi precis s-a distanţat firesc la 5-2, dar sârboaica Ivanovic a continuat să lupte şi a revenit neaşteptat, egalând situaţia la 5-5. Ambele jucătoare îşi câştigă apoi serviciul şi primul act ajunge la tie-break. Simona începe prost şi este condusă cu 5-2, revine însă şi conduce cu 6-5, cu minge de set pe serviciul sârboaicei. Ivanovic nu cedează şi obţine la rândul ei 2 mingi de set, o concretizează pe a doua la 8-7 şi câştigă cu 7-6 setul, care a fost controlat în totalitate până la 5-2 de româncă.

Al doilea set are o desfăşurare asemănătoare, Halep se desprinde la 4-1, se ajunge la 5-3, cu românca la serviciu care nu mai ratează această oportunitate şi tranşează setul în favoarea ei cu 6-3, dar în acelaşi timp o califică pe Serena Williams în semifinale. Ivanovic avea nevoie de o victorie în 2 seturi pentru a se califica în semifinale, în dauna americancei.

Actul final a consemnat echilibrul până la 4-3 în favoarea sârboaicei, care a făcut break şi apoi şi-a concretizat serviciul, adjudecându-şi setul şi meciul cu 7-6, 3-6, 6-3.

Pentru calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat un cec de 463.000 dolari şi 530 puncte WTA.
Simona Halep este a treia româncă care s-a calificat pentru Turneul Campioanelor, după Virginia Ruzici şi Irina Spîrlea. În faza semifinalelor, ea o va întâlni sâmbătă pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 2 în Grupa Albă, cu o singură victorie, la jucătoarea cehă Petra Kvitova.

În cealaltă semifinală de la Turneul Campioanelor, daneza Caroline Wozniacki va primi replica americancei Serena Williams.