Bilanț românesc la jocurile Europene

În orașul bielorus Minsk a avut loc, în intervalul 21-30 iunie, ediția a II-a a Jocurilor Europene, eveniment sportiv la care duminică, 30 iunie, România a fost reprezentată de gimnasta Denisa Golgotă, clasată pe locul 4 în finala feminină la bârnă și pe locul 6 în finala feminină la sol. Tot în ultima zi a întrecerilor, sportivul Bogdan Gogoloși nu a reușit să treacă de preliminariile probei masculine de karate kumite la categoria 60 de kilograme.

Astfel că delegația țării noastre a rămas cu zece medalii: două de aur (prin Laura Georgeta Coman – la pușcă aer comprimat 10 metri și Victor Mihalachi și Cătălin Chirilă – la canoe dublu 1000 de metri); trei de argint (Szöcs Bernadette și Ovidiu Ionescu – la tenis de masă dublu mixt; Andreea Bogati și Dacian Nicolae Barna – la dublu mixt gimnastică aerobică și echipa feminină de tenis de masă) și cinci de bronz (prin Daniela Poroineanu, Anda-Mihaela Vâlvoi și Alina-Petronela Păunescu – la sambo feminin; prin Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Marian Broței, Gabriel Bocșer și Mihai Popa – la gimnastică aerobică în proba de grup și prin Incze Kriszta – la lupte feminin, categoria 62 de kilograme).

Sportivii medaliați la probele de simplu (feminin și masculin) s-au calificat la Jocurile Olimpice de Vară din 2020, de la Tokyo, în vreme ce la echipe (feminine, masculine și dublu mixt), doar medaliații cu aur și-au asigurat prezența la Olimpiada japoneză. La ediția inaugurală, găzduită de capitala Azerbaijanului, Baku, delegația noastră a cucerit 12 medalii (3 de aur, 5 de argint și 4 de bronz).

La ediția de la Minsk, cu cele zece medalii, România s-a clasat pe locul 26 în această ierarhie în care Rusia a terminat pe prima treaptă (cu 109 medalii: 44 de aur, 23 de argint și 42 de bronz), urmată de Belarus (69 de medalii: 24-16-29) și Ucraina (51 de medalii: 16-17-18). Înaintea delegației noastre s-au clasat țări precum Geogia (locul 7), Azerbaijan (10), Armenia (11), Ungaria (13), Slovenia (14), Bulgaria (16); Israel (19) și Grecia (20).

Septimiu Cioloboc

Lasă un răspuns
Adresa ta de email nu va fi publicatã. Câmpurile necesare sunt marcate cu*

VIDEOFM

Acum in emisie

WEEKEND ÎMPREUNĂ cu RAUL HATEGAN

Cer variabil

Vânt: 1 m/s

Cer variabil 27°C

Vânt: 1 m/s

28°C

Top 30 RTM

  • 1. RITA ORA – New look,

  • 2. ONE REPUBLIC – Wanted,

  • 3. TRUPA ZERO – In bratele tale,

  • 4. DELIA – Sa-mi canti,

  • 5. PET SHOP BOYS – Dreamland,

  • 6. TAYLOR SWIFT – Cornelia Street,

  • 7. FLORIAN RUS ft. MIRA – Strazile din Bucuresti,

  • 8. AMI – Tramvai,

  • 9. ALINA EREMIA – Printre cuvinte,

  • 10. SHAWN MENDES ft. CAMILA CABELL – Señorita,

  • 11. SPEAK – M-ai lasat sa te las,

  • 12. IRINA RIMES – In palme,

  • 13. VUNK – Deja vu,

  • 14. JO COOPER ft. ASTRID – Sing it with me,

  • 15. MORANDI – Professional liar,

  • 16. INNA – Bebe,

  • 17. MAROON 5 – Memories,

  • 18. DJ PROJECT ft. ANDIA – Retrograd,

  • 19. ROXEN – Ce-ti canta dragostea,

  • 20. 3 SUD EST – Prietenia,

  • 21. DUA LIPA – Physical,

  • 22. WHAT’S UP ft. ANDRA – Tine-te bine,

  • 23. ALEXIA ft. DJ PROJECT – Cronic,

  • 24. MIKA – Dear jealousy,

  • 25. KYGO ft. WHITNEY HOUSTON – Higher love,

  • 26. LOUIS TOMLINSON – Kill my mind,

  • 27. PINK – Walk me home,

  • 28. NICOLETA NUCA – Tot mai rar,

  • 29. LADY ANTEBELLUM – Ocean,

  • 30. THOMAS RHET – Remember you young,

Sugereazã piesã
= 4.8375RON0.0016
  • usd 0.5583 1 -0.0033

  • chf 4.4794 1 -0.011

  • aud 2.9510 1 0.0197

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Blog PPI cu Radu Florea: C-așa o vrut Du...

Radu Florea | Citeste articolul

C-așa vrut Domnul E doliu național astăz...

Parteneri
}