Lotul României pentru Jocurile Europene de la Baku

România va fi reprezentată de 147 de sportivi la Jocurile Europene găzduite de Baku,capitala Azerbaidjan, în perioada 12-28 iunie. Aceştia vor concura la 22 de discipline sportive. Componenţa lotului delegaţiei tricolore:

BASCHET 3X3 (8):
masculin: Angel Francisco Santana Castillo (căpitan), Bogdan Popescu, Cristian Crăciun, Cătălin Vlaicu;
feminin: Anca Şipoş (căpitan), Gabriela Mărginean, Andra Haas, Sonia Ursu; oficial: Marius Marinescu.

BADMINTON (1):
feminin: Sonia Olaru;antrenor: Constantin Dorel Miclăuş.

BOX (10):
masculin: Nicole Răzvan Andreiana (cat. 56 kg), Daniel Florentin Niculescu (64 kg), Constantin Irinel Olaru (69 kg), Alexandru Machedon (81 kg), Ionuţ Mirel Jitaru (91 kg), Daniel Emanuel Costea (+91 kg);antrenor: Relu Auraş;
feminin: Melinda Ştefania Pantiş (51 kg), Ioana Lavinia Mera (60 kg), Simona Lenuţa Sitar (64 kg), Ana Roxana Pătraşcu (75 kg);antrenor: Adrian Lăcătuş.

CICLISM (6):
mountain bike – cross country: Lucian Logigan;
şosea: Eduard Michael Grosu, Lars Pria, Daniel Crista, Andrei Nechita (masculin), Ana Maria Covrig (feminin); antrenori: Marian Frunzeanu (mountain bike), Ovidiu Burghelea (şosea) – Liviu Bogdan Petre (mecanic).

GIMNASTICĂ (12):
aerobică: Lucian Săvulescu, Dacian Barna, Gabriel Bocşer, Dorin Marian Broţei (masculin), Bianca Maria Gorgovan, Livia Panaete (feminin);
antrenori: Maria Fumea (feminin), Mircea Brânzea (masculin) – Petra Teleman (kineto);
artistică: Cristian Ioan Băţagă, Marius Berbecar, Vlad Cotuna (masculin), Andreea Iridon, Laura Jurca, Silvia Zarzu (feminin);
antrenori: Ioan Suciu, Ionuţ Corlaci (masculin), Lucian Sandu, Lăcrămioara Moldovan (feminin) – Mihael Beldie (medic);

GIMNASTICĂ RITMICĂ (1):
ritmică: Ana Luiza Filiorianu;antrenor: Maria Gîrbă.

ÎNOT (5):
masculin: Robert Glinţă (50, 100, 200 m spate, 50 m liber, ştafeta 4×100 m liber, ştafeta 4×200 m liber), Bogdan Mihai Petre (800, 1.500 m liber, 400 m mixt, ştafetă 4×100 m liber, ştafetă 4x200m liber), Bogdan Andrei Scarlat (400, 800, 1.500 m liber, ştafetă 4×100 m liber, ştafeta 4×200 m liber), Gabriel Cristian Sonoc (50, 100, 200 m liber, ştafetă 4×100 m liber, ştafeta 4×200 m liber), antrenor: Adrian Vasile Gherghel;
feminin: Emilia-Maria Colţi-Dumitrescu (400, 800, 1.500 m liber);antrenor: Viorica Graţiela Marin.

JUDO (12):
masculin: Amado Claudiu Lazea (cat. 60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Eduard Nicolaescu (73 kg), Gheorghe Cristian Bodîrlău (81 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Vlăduţ Simionescu (+100 kg);
feminin: Elena Monica Ungureanu (48 kg), Violeta Dumitru (48 kg), Alexandra Larisa Florian (52 kg), Andreea Ştefania Chiţu (52 kg), Corina Oana Căprioriu (57 kg), Loredana Ohâi (57 kg);
antrenori: Florin Bercean, Simona Richter, Alexandru Chirilă – Gabriela Pop (medic), Ştefan Sumandea (kineto);

KAIAC-CANOE (13):
masculin: Liviu Alexandru Dumitrescu Lazăr, Victor Mihalachi (C2 – 1.000 m), Leonid Valentin Carp (C1 – 1.000 m), Daniel Burciu (K1 – 200 m), Dan Costea, Constantin Mironescu, Petruş Gavrilă (K4 – 1.000 m), Valentin Cameneschi (K1 – 1.000 m);
feminin: Florentina Caminescu (K1 – 5.000 m), Roxana Borha, Elena Meroniac, Iuliana Ţăran, Irina Lauric (K4 – 500 m);
antrenori: Florin Popescu (canoe masculin), Bebe Alexandru Zabet (kaiac feminin), Ştefan Vasile (kaiac masculin);oficiali: Marian Dragoş Sîrbu, Rodica Gheba (kineto);

KARATE (1):
masculin: Adrian Guţă (kata);

LUPTE (18):
masculin: Georgian Carpen (66 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Tomi Claudiu Hinoveanu (71 kg), Ionel Puşcaşu (75 kg), Attila Tamas (85 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (98 kg) – greco-romane, Andrei Dukov (57 kg), Ivan Guidea (61 kg), George Bucur (65 kg), Adrian Ionuţ Moise (70 kg ), Gheorghiţă Ştefan (86 kg), Rareş Daniel Chintoan (125 kg) – libere;
feminin: Emilia Alina Vuc (48 kg), Estera Dobre (53 kg), Simona Pricob (55 kg), Anca Mădălina Petrea (60 kg), Andrea Elena Simon (63 kg), Adina Elena Popescu (69 kg) – libere.

POLO PE APĂ (13):
masculin: Raul Ionuţ Gavriş, Sergiu Terean – portari, Viktor Kovats, Bogdan Remeş ((căpitan), Victor Andrei Antipa, Andrei Octavian Butuc, Cristian Andrei Drăghici, Alexandru Adrian Pantazi, David Joan Bota, Richard Huber, Vlad Luca Georgescu, Cristian Costel Seichei, Vlad Mihai Oreşcovici;
antrenori: Dejan Stanojevic, Gabriel Ionuţ Cismaru, Dumitru Paizan;oficial: Florian Niţă.

SAMBO (6):
masculin: Orlando Gruia (57 kg), Valentin Damian (74 kg), Radu Malcic (+100 kg);
feminin: Codrina Mihaela Ionescu (52 kg), Daniela Hondiu (60 kg), Natalia Budeanu (64 kg);antrenori: Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu.

SĂRITURI ÎN APĂ (4):
masculin: Alin Ioan Ronţu, Mihai Andrei;feminin: Ioana Cîrjan, Ioana Maria Paştiu; antrenor: Adrian Gavriliu.

SCRIMĂ (11):
sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur;
spadă feminin: Ana-Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Popa, Amalia Tătăran;
floretă masculin: Radu Dărăban;
floretă feminin: Maria Boldor;
sabie feminin: Bianca Pascu;
antrenori: Mihai Covaliu (sabie), Petre Ducu (floretă), George Epurescu (spadă) – Mihai Ion (medic);

TAEKWONDO (1)
masculin: Ioan Paraschiv Claudiu Roşeanu (+80 kg);antrenor: Constantin Apostol.

TENIS DE MASĂ (6):
masculin: Constantin Cioti, Adrian Crişan, Andrei Filimon (individual şi echipe);antrenor: Mircea Dinu;
feminin: Camelia Poştoacă, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs (individual şi echipe);antrenor: Viorel Filimon;oficial: Cristinel Romanescu.

TIR CU ARCUL (2):
masculin: Daniel Ciornei;antrenor: Suk Dong-Eun;
feminin: Simona Băncilă;antrenor: Viorel Habian.

TIR SPORTIV (1):
masculin: Alin Moldoveanu (10 m puşcă aer comprimat);antrenor: Sorin Babii.

TRIATLON (2):
masculin: Ciprian Daniel Bălănescu;feminin: Antoanela Felicia Manac;antrenor: Peter Klosz.

VOLEI (14):
feminin: Mihaela Albu, Roxana Denisa Bacşiş, Liana Gabriela Badea, Diana Ioana Calotă, Valentina Roxana Ivanof, Nicoleta Manu, Sabina Moisa, Ioana Nemţanu, Nneka Obiamaka Onyejekwe, Adina Salaoru, Alexandra Trică, Georgiana Faleş, Irina Cristina Radu, Daiana Georgiana Mureşan; antrenori: Guillermo Gallardo, Alexandru Rareş Puni, Florin Vasile Bosi (statistică),oficial: Gheorghe Vişan.

 

Foto: cosr.ro

Sursa: Agerpres

Lasă un răspuns
Adresa ta de email nu va fi publicatã. Câmpurile necesare sunt marcate cu*

VIDEOFM

Acum in emisie

PULSUL ZILEI cu GABRIELA PÎNCĂ

Cer acoperit

Vânt: 3 m/s

Cer acoperit 15°C

Vânt: 2 m/s

19°C

Top 30 RTM

  • 1. ANA MUNTEANU – Unde te duci?,

  • 2. LADY GAGA ft. BRADLEY COOPER – Shallow,

  • 3. BRIANA – Lost in Istambul,

  • 4. TRUPA ZERO ft. EVELYN – Pentru totdeauna,

  • 5. RITA ORA – Let you love me,

  • 6. HORIA BRENCIU – Sunt cine vreau sa fiu,

  • 7. JP COOPER ft. MALI-KOA – All this love,

  • 8. ELENA – Un gram de suflet,

  • 9. LIDIA BUBLE – Tu,

  • 10. NICK JONAS ft.ROBIN SCHULZ – Right now,

  • 11. KDDK ft.ARILENA ARA – Last train to Paris,

  • 12. JONAS BLUE ft. LIAM PAYNE and LENNON – Polaroid,

  • 13. MANUEL RIVA ft. ALEXANDRA STAN – Miami,

  • 14. IRINA RIMES – Nu stii tu sa fi barbat,

  • 15. LORA – Pleaca,

  • 16. ANNE-MARIE ft.JAMES ARTHUR – Rewrite the stars,

  • 17. NICO – Oare cine?,

  • 18. SORE – O sa te uit,

  • 19. ARIANA GRANDE – Breathin,

  • 20. ANDREEA BALAN ft. EDWARD SANDA – Pe drum,

  • 21. PROCONSUL ft. UDDI – Visele care nu dorm,

  • 22. SHAKIRA – Nada,

  • 23. TAKE THAT – Out of our heads,

  • 24. ANDREEA BOCELLI ft. MATTEO BOCELLI – Fall on me,

  • 25. VANOTEK – Love is gone,

  • 26. THE CHAINSMOKERS ft.KELSEA BALLERINI – This feeling,

  • 27. BAZZI ft.CABELLO – Beautiful,

  • 28. DAVID GUETTA ft. ANNE-MARIE – Don’t leave me alone,

  • 29. DODDY ft. LORA – Dor sa te ador,

  • 30. SMILEY ft. DORIAN – Aprinde scanteia,

Sugereazã piesã
= 4.7581RON-0.0003
  • usd 0.7242 1 -0.0014

  • chf 4.1488 1 -0.0201

  • aud 3.0067 1 -0.0121

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Blog PPI cu Radu Florea: C-așa o vrut Du...

Radu Florea | Citeste articolul

C-așa vrut Domnul E doliu național astăz...

Parteneri
}