Pe lângă peşti, au început să moară şi castori din cauza concentraţiei de sare de pe Târnava Mică

Publicat de Stan Lucian, 19 iunie 2025, 17:38 / actualizat: 19 iunie 2025, 19:37
Inspectorii de mediu au constatat existenţa unui număr mare de peşti morţi în râul Târnava Mică, afectat de creşterea salinităţii ca urmare a inundării salinei Praid, în ultimele zile fiind semnalaţi şi castori morţi.
Aceștia au continuat activităţile de monitorizare pe sectorul Târnavei Mici, amonte de confluenţa cu Pârâul Cuşmed – Lacul Bezid, ceea ce a confirmat absenţa completă a peştilor vii din râu.
Deşi pe suprafaţa apei nu se observă peşti plutind, odată cu limpezirea apei devin vizibile numeroase cadavre de peşti, aflate în mare parte pe fundul apei şi parţial acoperite de mâl.
De asemenea, au fost semnalate cazuri de mortalitate în rândul castorilor, cu raportări zilnice ale acestui fenomen, a anunţat, azi, într-un comunicat de presă, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Mureş.
Potrivit CJSU Mureş, singurele zone care mai pot susţine o regenerare naturală sunt afluenţii Târnavei. În data de 14 iunie au fost relocate circa 200 kilograme de peşti în aceşti afluenţi, iar monitorizarea evoluţiei acestora continuă în această perioadă, se mai precizează în comunicat.
Autor: Bianca Tomuț