Percheziţii la Aeroportul Internaţional Sibiu şi la Consiliul Judeţean Sibiu

Publicat de Stan Lucian, 1 iulie 2025, 17:14
Biroul din Cluj-Napoca al Parchetului European a efectuat azi mai multe percheziţii la Aeroportul Internaţional Sibiu şi la Consiliul Judeţean Sibiu.
Este vorba despre o anchetă privind suspiciunea unei fraude legată de un proiect vizând modernizarea aeroportului, finanţat printr-o contribuţie a UE în valoare de 54 de milioane de euro, conform unui comunicat publicat marţi pe site-ul instituţiei.
24 de percheziţii sunt efectuate în Bucureşti, Braşov şi judeţul Sibiu, inclusiv la sediul a şase companii, precum şi la locuinţele suspecţilor în această anchetă.
Aeroportul Internaţional Sibiu a anunţat, azi, că activitatea operaţională nu este afectată de percheziţiile efectuate de Parchetul European.
Sursa: AGERPRES