Ministrul Sănătății cere extinderea programului în policlinici până la ora 20
Publicat de Rotar Mirela, 14 iulie 2025, 13:00
Ministerul Sănătății a publicat în transparență decizională un proiect de ordin care prevede dublarea programului din ambulatoriile spitalelor.
Majoritatea ambulatoriilor au, în acest moment, program în prima jumătate a zilei, dar noul program se va extinde până la ora 20.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat la Târgu Mureș că unii manageri de spital sunt reticenți la schimbare:
,,Mulți manageri de unități sanitare nu sunt de acord să își prelungească ambulatoriul de specialitate, motivând că este imposibil că nu se pot face ture. (…). Vreau să merg înainte cu această reformă pentru că această reformă va fi benefică pentru oameni.”
Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș are deja program în ambulatoriul de specialitate până la ora 21.
Medicii au fost organizați pe ture, iar schema de personal permite acest lucru, a arătat managerul spitalului, Florin Crăciun:
,,Noi, în momentul de față, avem un grad de ocupare cu personal în jur de 90%, deci avem schemele de personal suficiente în așa fel încât să putem asigura două dure în ambulatorul integrat și în amblatorul de specialitate, în cabinetele care nu sunt integrate cu secțiile clinice. Sunt două motive pentru care am făcut acest lucru. în primul rând pentru a asigura accesul pacientului la servicii medicale în ambulator și în doilea rând, pentru partea de venituri.”
Anul trecut, prin ambulatoriul de specialitate al spitalului au trecut aproape 100.000 de pacienți, a precizat directorul medical Bianca Grigorescu:
,,Avem o adresabilitate de aproximativ 7000-8000 de consultații pe lună, în toate specialitățile pe care le avem, atât la adulți, cât și la copii. Adresabilitatea pacienților este într-adevăr un pic mai mare în timpul programului de dimineață. (…) Se acoperă practic cererea pe care o avem din partea pacienților, cel puțin momentan.”
Ministrul Sănătății a declarat că mai mult de 60% din unitățile sanitare din țară își pot extinde programul din policlinici, începând cu 1 august.
Autor: Raluca Creţ