Ministerul Finanțelor a publicat noi propuneri de taxe ce ar urma să fie incluse în pachetul II cu măsuri de reducere a deficitului

Publicat de Stan Lucian, 15 august 2025, 14:54
Ministerul Finanțelor a publicat noi propuneri de taxe și impozite ce ar urma să fie incluse în pachetul II cu măsuri de reducere a deficitului.
Documentul prevede creșterea bazei de calcul la CASS la 90 de salarii minime brute pe țară pentru românii care obțin venituri din activități independente. În prezent, baza de calcul este de 60 de salarii minime. Măsura ar urma să se aplice de la 1 ianuarie 2026.
Tot de atunci ar trebui să se aplice cote forfetare de cheltuieli de 30 % asupra venitului brut anual încasat din venituri din chirii, iar proprietarii care închiriază pe termen scurt vor fi obligați să utilizeze aparate de marcat și să emită bon fiscal pentru a putea fi impozitați.
O altă măsură propusă este majorarea cotelor de impozit pentru câștigurile la bursă, adică a veniturilor obținute din transferul titlurilor de valoare și din operațiuni cu instrumente financiare derivate. Astfel, cotele de impozitare, de unu și respectiv de 3 % cresc la 2 și la 4 procente.
Aceste prevederi se adaugă celor prezentate acum două zile de ministrul de finanțe, Alexandru Nazare, privind taxarea multinaționalelor exact în zona în care își exportă profiturile. Mai este vorba și de introducerea unei taxe fixe de 25 de lei pentru fiecare colet de sub 150 de euro care vine din zona non-Uniunea Europeană, precum China sau Turcia.
Finanțele se așteaptă să obțină numai din această taxă în jur de 1,3 miliarde de lei şi cam două miliarde de lei din noua taxă pentru multinaționale.
Sursa: RRA