Încep lucrările de identificare a terenurilor pe care va trece Autostrada A8, în județul Harghita

Publicat de Rotar Mirela, 10 septembrie 2025, 13:38
După ce luni, la CJ Harghita s-au întâlnit reprezentanții CNAIR, ai antreprenorului ce va proiecta şi executa autostrada, s-au programat vizite de lucru în localitățile Lăzarea, Tulgheş, Gheorgheni și Ditrău, UAT-urile vizate de traseu.
Potrivit directorului executiv al Direcției tehnice din CJ Harghita, Peli Levente, CNAIR a cerut ca identificarea precisă a terenurilor pe care va trece Autostrada trebuie realizată încă din acest an:
,,S-a luat decizia ca executantul să facă un grafic. Primul pas este executarea forajului pe traseul autostrăzii și se vor întâlni la Lăzarea, la Ditrău și la sediul Ocolului Silvic Tugheș. S-a dezbătut și problema accesului pe terenurile agricole, pășuni și teren împădurit, ca să asigure un flux și pentru strângerea recoltei din acest an. Contractul a fost semnat în iulie. Această investiție este extrem de important să pornească în acest an, fiindcă dacă în câteva săptămâni nu se va porni, totul se va amâna pentru anul 2026.”
Sesizările, reclamațiile și sugestiile cetățenilor privind tronsonul harghitean al autostrăzii A8 pot fi depuse la cabinetul președintelui CJ Harghita.
Primarul din Tulgheș, Marcel Vancu, susține că părerile localnicilor sunt împărțite, însă cei mai mulți sunt pentru construirea autostrăzii lângă localitatea lor.
Una dintre obiecții e reprezentată de cuantumul despăgubirilor terenurilor, care sunt sub prețul pieței, însă primarul Vancu arată că deseori prețurile cresc artificial când se anunță o asemenea investiție:
,,Părerile sunt împărțite, dar o majoritate semnificativă sunt pro. Dacă trece o autostradă lângă localitatea ta și dacă ai și un nod din ăsta de autostradă, e clar că localitatea se poate dezvolta. Un alt punct de vedere, ar fi că o perioadă s-ar crea locuri de muncă. Au fost mai multe întâlniri cu privire la demararea lucrărilor. La ora actuală se fac exproprierile și se va îndepărta masa lemnoasă de pe traseul autostrăzii. Se pare că, totuși, prețurile sunt mai mici decât prețul pieței la ora actuală.”
Biroul de presă al CJ Harghita a comunicat că este important să se realizeze o comunicare interinstituţională unitară, inclusiv pentru sprijinirea UAT-urilor implicate, urmând a fi creat un grup de lucru în acest sens.
Cetăţenii sunt informaţi pe această cale de începerea fazei de proiectare, fiind rugaţi să acorde sprijin şi să coopereze pentru buna desfăşurare a lucrărilor.
Autor: Valeriu Russu