Premieră națională la Târgu Mureș: dispozitiv revoluționar pentru tratamentul anevrismului cerebral
Publicat de Rotar Mirela, 4 noiembrie 2025, 12:25
În cadrul Compartimentului de Radiologie Intervențională al Spitalului Clinic Județean de Urgență Mureș a fost realizat primul implant de stent Flow-diver „Surpass Elite” la un pacient cu anevrism cerebral al arterei carotide interne, o afecțiune care îi punea viața în pericol.
Este vorba despre cea mai avansată generație de stent deviator de flux, o tehnologie revoluționară apărută în urmă cu câteva săptămâni, folosită în premieră în România, a explicat pentru Radio Tg.Mureș coordonatorul Compartimentului Radiologie Intervențională, dr. Lucian Mărginean:
,,A apărut un dispozitiv nou, pe care l-am folosit pentru prima dată la noi în țară, care reduce posibilitatea de a se înfunda, pentru că în momentul în care îl implantăm la nivelul creierului, în vasele cerebrale, el are un potențial de a se închide la un moment dat și de a genera un infarct. Iar acest tip de dispozitiv este mult mai performant, care sper să redea funcționalitatea vasculară și implicit a structurilor neuronale la nivelul creierului.”
Lucian Mărginean spune că acest dispozitiv aduce noi șanse, noi perspective și speranță reală pentru pacienții cu afecțiuni cerebrovasculare:
,,Discutăm de o procedură care se efectuează la nivel cerebral, acolo unde vase de sânge deformate creează potențialul unei hemoragii, deci supun unui risc major pacientul care poate să dezvolte un AVC hemoragic. Tratamentul inovator care vine cu această procedură este folosirea unui dispozitiv nou, deviator de flux, astfel încât să scoată din circulație acea anomalie vasculară și să dea posibilitatea reconstrucției anatomice a vaselor de sânge la nivelul creierului.”
Dispozitivul este decontat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate, a precizat Lucian Mărginean:
,,El este de contat de Casa de Asigurări de Sănătate, fiind susținut financiar prin programe naționale, atât de la Casa de Asigurări, cât și de la nivelul Ministerului, cu o finanțare care poate că uneori este sub nevoile actuale, doar că nu există nicio restricție de a fi achiziționat. El intră pe programele naționale, pe programele susținute de Casă și de Minister, astfel încât să dea posibilitatea tratamentului pentru cât mai mulți pacienți.”
Întreaga intervenție a fost filmată și va fi prezentată în Conferința TRIC – Translivania Interventional Course, care va avea loc la Târgu Mureș între 7 și 9 noiembrie.
Autor: Raluca Creț