700 de pãrinţi sancţionaţi pentru dezinteres faţã de copii
Publicat de radiomures, 16 ianuarie 2008, 00:00
Peste 700 de pãrinţi din judeţul Covasna au fost amendaţi sau avertizaţi de autoritãţi pentru dezinteresul manifestat în educarea copiilor.
Potrivit bilanţului Inspectoratului Judeţean de Poliţie Covasna pe 2007, 180 de pãrinţi aflaţi în culpã au fost sancţionaţi contravenţional, iar 534 au fost avertizaţi sã-şi ţinã copiii sub control.
Aceeaşi sursã menţioneazã faptul cã numãrul infracţiunilor comise de minori a crescut în ultimul an în judeţul Covasna, foarte multe pe fondul educaţiei deficitare primite în familii, dar şi pe cel al dezinteresului manifestat de pãrinţi.
Anul trecut au fost cercetaţi de Poliţie 201 minori, cu 26 mai mulţi faţã de anul anterior, dintre care trei nu împliniserã încã 14 ani.
Majoritatea infracţiunilor comise de aceştia au fost furturi.
Mara Deleanu