Tinerii maghiari protesteazã faţã de demiterea directorului DJT Covasna
Publicat de radiomures, 6 mai 2009, 00:00
Mai multe organizaţii de tineret maghiare solicitã menţinerea la conducerea Direcţiei de tineret Covasna a lui Tischler Ferenc, care a fost demis recent în baza recentei OUG 37/2009, asemenea altor şefi de instituţii deconcentrate.
Într-un memoriu adresat miercuri prim-ministrului şi altor instituţii ale statului, se aratã cã Tischler Ferenc a avut „rezultate remarcabile”, printre meritele sale numãrându-se un proiect de lege privind oficializarea şi reglementarea statului taberelor de corturi, modernizarea taberei şcolare de la Pãdureni şi buna colaborare cu organizaţiile de tineret din judeţ.
În afara acestor merite, Tischler Ferenc s-a mai distins ca membru activ într-o serie de organizaţii nonguvernamentale, cum ar fi cea de cercetaşi, Pro Natura şi Serviciul de Ajutor Maltez.
Potrivit iniţiatorilor acestui demers, pânã în prezent s-au adunat circa 1.700 de semnãturi de susţinere, iar pânã la finele acestei sãptãmâni vor fi peste 2.000, iar dacã memoriul nu va fi luat în considerare atunci vor recurge şi la alte forme de protest.
Mara Deleanu