Judeţul Mureş a intrat, astăzi, sub cod galben de inundaţii!
Publicat de radiomures, 19 mai 2010, 00:00
Având în vedere cantităţile de precipitaţii din ultimele 24 de ore, Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor a dat astăzi, la prânz, cod galben privind creşterea debitelor şi depăşiri ale cotelor de inundaţii şi de atenţie pe râul Mureş şi Târnava Mică.
Zonele vizate sunt sectoarele Glodeni – amonte Ocna Mureşului şi Târnava Mică, sectorul Bălăuşeri – Târnăveni.
Cantităţile maxime de precipitaţii care au căzut în ultimele ore în judeţul Mureş s-au înregistrat la Ibăneşti, pe râul Gurghiu, 27,5 l/mp, pe Târnava Mică, la Bălăuşeri, şi Târnăveni unde au căzut 22 l/mp.
Reprezentanţii Direcţiei Apelor Mureş au luat o serie de măsuri de prevenire a revărsărilor de ape încă de ieri, iar monitorizarea se face din oră în oră, până când va trece pericolul inundaţiilor.
Cristina Bulbescu