Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

52 cazuri noi de infectare cu coronavirus, în județul Mureș

Radio România Mureș
Foto: Concepție grafică: Radio Târgu Mureș / Corina Muntean

Publicat de Corina Muntean, 16 martie 2021, 16:07

Până astăzi, 05 martie, în județul Mureș au fost confirmate 18.853 cazuri de persoane infectate cu virusul SARS-COV-2. Față de ziua precedentă, au fost înregistrate 52 cazuri noi de persoane infectate, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Potrivit informațiilor DSP Mureș, la această dată sunt internate 238 persoane cu test pozitiv în spitalele din județ. Alte 52 de persoane sunt internate cu suspiciune de infecție cu virusul SARS-COV-2.

Până acum, 603 persoane diagnosticate cu COVID-19 au decedat în spitalele din județul Mureș.

De asemenea, până la această dată, 17.395 persoane s-au vindecat și au fost externate din spitalele din județul Mureș.

În plus față de acestea, 1.612 de persoane au fost externate la termenul de 10 zile (persoane confirmate pozitiv, dar asimptomatice), iar 662 persoane au fost externate la cerere.

În județul Mureș, 85 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 922 de persoane se află în carantină la domiciliu.

Sorin Șchiopu

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși