Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Acces mai facil al fermierilor la ajutorul de minimis pentru producătorii de legume

Radio România Mureș
Foto: Primăria Municipiului Braşov

Publicat de Rotar Mirela, 28 octombrie 2025, 14:00

Guvernul a adoptat, la propunerea Ministerului Agriculturii, o modificare care simplifică accesul fermierilor la schema de „Ajutor de minimis pentru susținerea producției de legume cultivate în spații protejate”. Aceasta prevede că rapoartele generate de aparatele de marcat electronice fiscale, însoțite de Raportul Fiscal de Închidere zilnică „Z” sunt recunoscute ca documente justificative pentru obținerea și valorificarea producției. Schimbare face ca procesul de justificare a producției să fie mai rapid, mai eficient și mai accesibil pentru toți producătorii activi, în special pentru cei mici și mijlocii.

Producătorul Lako Zoltan din Voivodeni, jud.Mureș, crede totuși că decizia nu e de mare ajutor pentru fermieri, și că cei din birouri nu înțeleg ce fac agricultorii pe teren:

,,Nu e clar ce spune acolo, adică cu ce mă poate ajuta? Și până acum a fost carnetul de comercializare. Astea sunt niște lucruri despre care oamenii care stau la birouri, doar se joacă cu expresii. Iar eu de când mă ocup cu așa ceva, nu am văzut o simplificare în nimic, tot așa trebuie să prezinți 1 milion de acte, tot așa vin o mie de controale… hai să lăsăm poveștile, hai să trecem la fapte! Eu nu am mai depus cerere de ani de zile, și nici nu mă mai interesează. Nu vreau nimic de la stat, doar să mă lase în pace să produc eu legumele mele.

Fermierul mureșean Constantin Pogăcean apreciază inițiativa legislativă, dar susține că măsura trebuia luată încă de la începutul existenței programului de minimis:

,,Mi se pare normal, ori că ai vândut cu chitanță, ori că e factură, e același lucru. Ei de la început trebuiau să prevadă lucrul acesta. Demonstrează o vânzare, că până la urmă ei au pretenția că nu știu cât la sută din producție să o vândă, ca să primească subvenția. Și atunci marea majoritate vindeau prin piețe, tot prin casă de marcat; ca producători mici nu puteau să vândă cu factură. La supermarketuri nu vindeau, la marile magazine la fel nu prea puteau să intre pe piață. E de mare ajutor dar de la început trebuiau să facă lucrul ăsta – e ca și cum au descoperit acuma apa caldă.

În județul Mureș, 94 de producători de legume au depus solicitări pentru ajutor de minimis, din care 90 dosare au fost acceptate, spune directorul Direcției Agricole Mureș, Dumitru Moldovan:

,,30 mai a fost termenul până la care cei care au vrut să solicite ajutor de minimis au trebuit să depună solicitări. La nivelul județului au fost 94 de solicitări, iar până pe 24 noiembrie au depus documente de valorificare 90 din cei 94. Legumele pentru care se pot cere ajutor de minimis sunt tomate, ardei gras, ardei iute, castraveți, fasole, varză, vinete, salată, spanac și ceapă verde.

După ce își vând producțiile, producătorii de legume pot solicita de la minister sume de bani până la limita sumei de 50.000 de euro.

Calculul se face în funcție de suprafața de teren pe care o au, respectiv minimum 1.000 mp cultivați, la producții minime de 3 kg pe metrul pătrat la tomate, 2 kg la ardei, 4 kg la castraveți etc.

Autor: Valeriu Russu

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual