Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Aproape 3.000 de medici români au plecat la muncă în străinătate, în 2011.

Publicat de radiomures, 11 martie 2012, 00:00 / actualizat: 4 martie 2015, 14:44

Potrivit unei centralizări a Colegiului Medicilor din România, 2841 de medici au solicitat, anul trecut, certificate profesionale curente colegiilor medicilor din întreaga ţară pentru a putea pleca să lucreze în străinătate.

Primele trei ţări alese de medici sunt Germania  pentru care au fost făcute 835 de aplicaţii, Marea Britanie, cu peste 600 de cereri şi Franţa unde au ales să plece 560 de medici români.

În privinţa specializărilor, prima specialitate este medicina de familie, respectiv medicina generală, unde România a pierdut, doar anul trecut, circa 850 de medici iar din chirurgie, 155.

Situaţia este absolut îngrijorătoare, spun reprezentanţii medicilor, potrivit cărora 11.000 de medici au plecat din România în ultimii patru ani, timp în care doar 8.000 de noi specialişti au intrat în sistem.

Nici un judeţ nu a scăpat de plecarea specialiştilor în medicină dar sunt judeţe, în special centrele universitare, în care numărul acestora este foarte mare.

Capitala conduce la acest capitol, cu peste 700 de cereri, urmată de Cluj cu circa 450 de aplicaţii, Timiş, cu 400 şi Iaşi, cu peste 250 de cereri.

La Colegiul Medicilor Mureş au fost depuse doar 80 de solicitări de acest fel, în timp ce la Braşov au fost 70, în Covasna – 5 şi în Harghita – 2.

În 2010, numărul medicilor care au solicitat certificate profesionale curente pentru a putea profesa în străinătate a fost de circa 2.800.

Pe judeţe, situaţia arată astfel: Alba – 18, Argeş – 24, Arad – 57, Bacău – 8, Bihor – 85, Bistriţa – 8, Brăila – 17, Botaşani – 12, Bucureşti – 733, Braşov – 69, Buzău – 26, Cluj – 427, Călăraşi – 2, Caraş Severin – 5, Constanţa – 91, Covasna – 5, Dâmboviţa – 13, Dolj – 85, Gorj – 16, Galaţi – 29, Giurgiu – 6, Hunedoara – 20, Harghita – 2, Ilfov – 7, Iasi – 256, Mehediaţi – 14, Maramureş – 15, Mureş – 80, Neamţ – 21, Olt – 9, Prahova – 41, Sibiu – 72, Sălaj – 2, Satu Mare – 28, Suceava – 26, Tulcea – 3, Timiş – 394, Teleorman – 17, Vâlcea – 19, Vrancea – 12, Vaslui – 22.

Cristina Bulbescu 

 

 

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși