Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Avertismentele devin realitate: suntem din ce în ce mai îndatorați.

Radio România Mureș
Foto: Sursa foto: freepik.com

Publicat de Corina Muntean, 14 aprilie 2022, 10:53

Datoria guvernamentală a urcat la aproape 597 miliarde lei, la finele lunii februarie şi a trecut de jumătate din PIB. Care sunt consecințele?

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală) se situa, în februarie 2022, la 596,9 miliarde de lei, cu peste 5 miliarde de lei în plus faţă de ianuarie, conform datelor centralizate de Ministerul Finanţelor. Raportat la PIB, datoria guvernamentală a fost de 50,6% la sfârşitul lui februarie. Din acest total, datoria pe termen mediu şi lung se cifra la 579 de miliarde de lei, iar cea pe termen scurt la 17,74 miliarde de lei. Cea mai mare parte din această datorie, respectiv 497,5 miliarde de lei, era reprezentată de titlurile de stat. Împrumuturile se cifrau la 90 de miliarde de lei. Datoria administraţiei publice centrale se ridica, la sfârşitul lui februarie, la peste 580 miliarde lei, din care 562 de miliarde- pe termen mediu şi lung. Pe de altă parte, datoria administraţiei publice locale se cifra la 16,81 miliarde de lei, din care 16,78 miliarde de lei pe termen mediu şi lung. Conform datelor MF, datoria externă a administraţiei publice era de 307,7 miliarde de lei (sau 26,1% din PIB), din care 302,8 miliarde de lei datorie externă a administraţiei publice centrale şi doar 4,5 miliarde de lei datoria externă a administraţiei publice locale. Partea neplăcută cu datoriile este că ele trebuie plătite, la scadență, altminteri se intră în incapacitate de plată și încep problemele grave. Datoria pe termen scurt va trebui să-o achităm prin efortul nostru al tuturor. Datoria pe termen lung, așa cum ne-am obișnuit până acum cu mai toate guvernele ce s-au succedat la cârma țării, va fi rostogolită cât se va mai putea. Practic ea va fi pusă în sarcina copiilor și nepoților noștri. Depinde de noi să le asigurăm un viitor cert, lispit de griji, oferindu-le de pe acum șansa de a produce și exporta suficient de mult încât să se asigure că vor putea acoperi serviciul datoriei publice dar și private.

Dar, privind cum se prezintă acum lucrurile, românii nu sunt deloc optimiști. În fapt, ei devin tot mai pesimişti în legătură cu evoluţia situaţiei lor financiare în contextul scumpirilor tot mai pronunţate la utilităţi şi alimente, a creşterii dobânzilor şi a inflaţiei sporite, dar şi din cauza conflictului geopolitic din regiune. Astfel, jumătate dintre români (49,4%) consideră că situaţia lor financiară din acest an s-a înrăutăţit faţă de anul trecut, iar 43% estimează că o vor duce mai rău în perioada următoare, conform unui sondaj realizat de CEC Bank în parteneriat cu comparatorul bancar FinZoom.ro. În perioada următoare, principalul motiv de îngrijorare pentru 24,7% dintre respondenţi îl reprezintă creşterea preţurilor la energie, un procent de trei ori mai mare comparativ cu cei care sunt preocupaţi că şi-ar putea pierde locul de muncă. În topul motivelor de îngrijorare se află şi riscul extinderii conflictului din Ucraina (19,8%), riscuri la adresa sănătăţii în contextul pandemiei COVID-19 (16,3%). Creşterea inflaţiei şi impactul asupra veniturilor şi economiilor îi îngrijorează pe 13,2% dintre respondenţi, iar o potenţială penuria de alimente – pe 12,5% dintre ei.

Sondajul privind situaţia financiară a românilor a fost realizat de comparatorul bancar FinZoom.ro, la cererea CEC Bank, în luna martie, pe un eşantion de aproape 1.400 de respondenţi din toată ţara, reprezentativ pentru utilizatorii de internet.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg. Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro
Economic marți, 26 mai 2026, 19:46

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine, dar fără să depăşească un...

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine
Economic marți, 26 mai 2026, 19:33

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar

Numărul eşalonărilor la plată a crescut semnificativ în ultimul an, arată datele bilanţului pe 2025 prezentate marţi, în şedinţa...

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar
Economic marți, 26 mai 2026, 14:04

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării

Ministerul Muncii începe azi consultările cu sindicatele pe proiectul legii salarizării. Discuțiile vor avea loc până în 4 iunie, astfel...

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării