Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Avuția netă a românilor a ajuns la cel mai ridicat nivel nominal din istorie

Radio România Mureș
Foto: Image by jcomp on Freepik

Publicat de Corina Muntean, 26 iulie 2024, 10:47

Inflația ridicată, creșterea economică și scumpirea imobilelelor, în paralel cu reducerea nivelului de creditare, au dus avuția netă a populației la cel mai ridicat nivel nominal din istorie. Potrivit ultimelor date, românii au o avuție medie netă de peste 80 de mii de lei.

Fiecare român deține, în medie, o avuție netă de aproape 17.000 de euro.
Cristian Popa, membru în Consiliul de Administrație al BNR, arată într-un mesaj pe platforma LinkedIn că „avuția netă a României a atins, pentru prima dată, o valoare de peste 80.000 de lei pe cap de locuitor, mai exact 84.000 de lei, conform INS și BNR. Această sumă este calculată prin scăderea datoriilor din valoarea totală a activelor financiare și nefinanciare deținute de gospodării”.
„Uitându-ne doar la avuția financiară, în perioada post-pandemică, aceasta a crescut într-un ritm susținut până la 62.000 RON pe cap de locuitor, datorită acumulării de investiții în instrumente precum fondurile private de pensii, titluri de stat și acțiuni listate”, a arătat Cristian Popa.
Cea mai mare parte din avuție este de natură financiară, adică venituri, bani în conturi bancare în proporție de circa o treime, în fonduri private de pensii –Pilonul II și III– circa 10 %, titluri de stat și în acțiuni listate la bursă.
Averea nefinanciară este cuantificată în valoarea locuințelor, terenurilor și a bunurilor private valoroase, precum mașini, bijuterii și tablouri.
Chiar dacă în ultimii 10 ani avuția medie s-a dublat, inflația mare i-a făcut pe mulți să nu simtă creșterea. În plus, suma de 17.000 de euro este una medie, națională, în vreme ce diferențele sunt uriașe între mediile rural și urban, sau între diferitele categorii de populație. În orașele mari, de exemplu, veniturile sunt pe măsură, iar locuințele – mai scumpe față de restul zonelor.
De precizat că banii făcuți la negru nu sunt prinşi în statistica oficială utilizată în calculul averii financiare, în condițiile în care economia subterană din România ar însemna 30% din Produsul Intern Brut, potrivit ultimelor estimări.
O parte din avere se regăsește în remiterile de sume de bani ale românilor plecați să muncească în străinătate. Potrivit datelor Băncii Naționale, românii plecați la muncă în străinătate au trimis în țară 6,5 miliarde de euro în 2023, echivalentul a 2 la sută din PIB. Suma reprezintă un record și este de două ori mai mare decât cea din urmă cu un deceniu. Cei mai multi bani vin din Marea Britanie. Urmează Germania, Italia și Spania.

Autor: Virgil Natea

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg. Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro
Economic marți, 26 mai 2026, 19:46

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine, dar fără să depăşească un...

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine
Economic marți, 26 mai 2026, 19:33

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar

Numărul eşalonărilor la plată a crescut semnificativ în ultimul an, arată datele bilanţului pe 2025 prezentate marţi, în şedinţa...

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar
Economic marți, 26 mai 2026, 14:04

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării

Ministerul Muncii începe azi consultările cu sindicatele pe proiectul legii salarizării. Discuțiile vor avea loc până în 4 iunie, astfel...

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării