Biatlonista Tofalvi Eva, sportivul anului în județul Harghita

Cei mai buni sportivi ai anului 2016 din județul Harghita au fost premiați, joi, în cadrul unei gale festive, organizate la Miercurea Ciuc de către Direcția Județeană de Tineret și Sport.
Titlul de cel mai bun sportiv al anului a revenit biatlonistei Tofalvi Eva, de la Sport Club Miercurea Ciuc (antrenor Marton Simon). Aceasta a câștigat în 2016 trei titluri de campioană națională la categoria senioare și a participat la numeroase competiții internaționale. Pe locul al doilea în clasamentul individual de la categoria seniori s-a clasat Simion Suciu, de la CSM Miercurea Ciuc (antrenor Szasz Janos) multiplu campion național la orientare sportivă pe schiuri și în alergare. Podiumul a fost completat de ciclistul Eduard Carol Novak (CS Intersport Miercurea Ciuc) participant la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro, unde a obținut un loc 5 în cursa de 4 km urmărie și un loc 6 în proba de contratimp.
În primii 10 sportivi ai județului Harghita pe anul 2016 au mai intrat, în ordine, Szocs Elemer(judo) de la Sport Club Miercurea Ciuc, Kinda Geza (Snowboard) de la CS Ride More Miercurea Ciuc, Papp Robert Florian (judo) de la CSM Miercurea Ciuc, Konc Botond (judo) de la CSS Miercurea Ciuc, Szep Zoltan (orientare sportivă) de la CSM Miercurea Ciuc, Sebestyen Szabolcs (ciclism) de la CS Intersport Miercurea Ciuc și Szocs Renata (short-track) de la Sport Club Miercurea Ciuc.
La categoria juniori, cel mai bun sportiv a fost desemnat Gego Hunor (biatlon) de la CSS Miercurea Ciuc, urmat pe podium de Orban Lehel (judo) de la CSM Miercurea Ciuc și de Antal Tamas (short-track) de la Sport Club Miercurea Ciuc. La junioare, primele trei locuri ale ierahiei de final de an au fost ocupate în ordine de Darvas Zsanett (schi fond) de la CSS Gheorgheni, Kemenes Anna (schi fond) de la CSS Gheorgheni și Hajdu Timea (biatlon) de la CSS Miercurea Ciuc.
La echipe de seniori, prima poziție a revenit formației masculine de handbal HC Odorheiu Secuiesc (antrenor Vlad Caba), iar la categoria juniori, cea mai bună echipă a fost desemnată CSS Miercurea Ciuc Under 18 (hochei pe gheață), antrenată de Gal Sandor.
În cadrul Galei Sportului Harghitean au mai fost acordate mai multe premii speciale unor sportivi veterani și de la categoria persoane cu dizabilități.