Canotoarea Ancuța Ungurean, sportiva anului în județul Mureș

Direcția Județeană de Sport și Tineret Mureș a premiat cei mai buni sportivi ai anului 2021. La categoria seniori, sporturi olimpice, pe locul I s-a clasat canoatoarea Ancuța Adelina Ungurean, de la CS Mureșul Tg.Mureș. Sportiva, antrenată de Claudia Balint, a cucerit în 2021 titlurile de campioană mondială și europeană la juniori, cu echipajele de 4 rame fără cârmaci ale României, precum și două medalii de aur și una de argint la Campionatele Balcanice. Pe plan intern este multiplă campioană națională.
Ancuța Ungureanu a fost urmată în ierahia de final de atleta Mădălina Florea, de la CSM Sighișoara și de luptătorul Biro Krisztian, având dublă legitimare la CSS și CSM Tg.Mureș.
În Top 5 au mai intrat canotorul Horia Filip Mureșan și Andrea Kiss Apostolache (arte marțiale), ambii de la CS Mureșul.
La categoria seniori, sporturi neolimpice, cel mai bun sportiv a fost desemnat Bajko Balazs, de la clubul Black Diamond Fight Tg.Mureș, campion mondial și european la Kickboxing K1.
Acesta a fost urmat pe podium de planoriștii Daroczi Lorand și Valentin Hoța, ambii de la aeroclubul Elie Carafoli Tg.Mureș, campioni mondiali cu echipa României la acrobație.
Popicarul Szasz Tibor Levente, de la CSM Tg.Mureș și Varo Norbert, de la clubul Gombos Martial Arts, campion mondial la fotbal-tenis, au ocupat locurile 4 și 5.
La echipe, formația de lupte a Clubului Sportiv Școlar Tg.Mureș, campioană națională și câștigătoarea Cupei României, a ocupat locul I, fiind urmată de CSU Tg.Mureș (volei feminin), CSM Tg.Mureș (polo) și CS Gladius Tg.Mureș (baschet juniori).
DJST Mureș a mai premiat cei mai buni sportivi mureșeni de la categoriile speranțe și cu nevoi speciale.
Gala Sportului Mureșean 2021 a fost organizată doar în mediul online, din cauza pandemiei de COVId-19.