Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Publicat de Stan Lucian, 22 iunie 2026, 14:40
Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape trei ani.
Aceasta a fost realizată prin programul ‘România Atractivă’ cu o finanţare PNRR de 4,6 milioane de euro.
Proprietarul castelului, contele Kálmán Teleki, s-a declarat recent extrem de mulţumit de calitatea lucrărilor efectuate de echipa de restauratori.
Odată cu redeschiderea, administraţia castelului mizează pe un aflux şi mai mare de public, profitând şi de componenta majoră de promovare turistică a Rutei Castelelor, inclusă în programul ‘România Atractivă’.
Sursa: AGERPRES