Covasna: Peste 1.000 de artişti din 71 de ţări, înscrişi la cea de-a 9-a ediţie a Bienalei de Grafică G9
Publicat de Stan Lucian, 11 august 2026, 19:36
Peste 1.000 de artişti din 71 de ţări s-au înscris la cea de-a 9-a ediţie a ‘Bienalei de Grafică din Ţinutul Secuiesc (G9)’, ce va avea loc în perioada 30 septembrie – 2 octombrie la Miercurea Ciuc şi Sfântu Gheorghe, au anunţat organizatorii.
Potrivit acestora, tema ediţiei din acest an este ‘Distorsiune’, iar în urma apelului lansat pentru ediţia din 2026 s-au înscris 1.034 de artişti, cu un număr total de 2.195 lucrări.
Lucrările selectate de juriul internaţional vor fi prezentate în expoziţii complementare la Muzeul Secuiesc al Ciucului din Miercurea Ciuc şi la Centrul de Artă din Transilvania din Sfântu Gheorghe.
Evenimentul este organizat de Şcoala Populară de Arte şi Meserii din Sfântu Gheorghe, Consiliile Judeţene Covasna, Harghita şi Mureş, în parteneriat cu Centrul Cultural şi Artistic Lăzarea şi Muzeul Judeţean Mureş.
Sursa: AGERPRES