Cupa E.ON Kinder de la Tg.Mureș, la final

Cea de-a 10-a ediție a turneului de fotbal juvenil „Cupa E.ON Kinder” de la Tg.Mureș, s-a încheiat, vineri, cu festivitatea de premiere de la ultimele patru categorii de vârstă incluse în competiție. 59 de echipe , dintre care una din Cehia, reunind peste 900 de copii, au evoluat timp de patru zile, pe mai multe terenuri din Tg.Mureș și Sângeorgiu de Mureș, oferind meciuri extrem de disputate. După stabilirea clasamentelor finale, ocupantele primelor patru locuri de la fiecare categorie de vârstă au fost premiate în cadrul unei festivități, care s-a desfășurat la Casa de Cultură “Mihai Eminescu” și la care au fost prezenți, printre alții, directorul general adjunct E.ON România, Ana Maria Matei și reprezentantul zonal al Federației Române de Fotbal, Hajnal Gyuszi. Premiile au constat în cupe, medalii, diplome , echipament sportiv și mingi de joc. Pe lângă echipe, au fost premiați golgheterii fiecărei categorii de vârstă, cei mai buni portari și cei mai buni jucători din cele patru finale.
Grupa copiilor născuți în 2002 a fost câștigată de Dinamyk Craiova, urmată pe podium de Farul Constanța și LPS Tg. Mureș, în timp ce locul patru a revenit formației Kids Tâmpa Brașov.
Darius Badea, de la Dinamyk Craiova a fost golgheterul competiției, în timp ce Robert Răileanu a fost desemnat cel mai bun portar. Premiul acordat celui mai bun jucător al finalei a fost adjudecat de Mihai Stan de la Dinamyk Craiova.
La grupa de vârstă 2004, titlul de campioană a fost câștigat de CFR Cluj, în timp ce pe locurile II și III s-au clasat Academia Gheorghe Hagi, respectiv Comstar Vaslui. Pe locul IV a terminat Atletico Madrid București. Golgheterul grupei a fost Ionuț Nistor de la Junior Suceava, Petru Testa a fost desemnat cel mai bun portar, iar Tudor Cociș a fost declarat omul finalei.
La grupa de vârstă 2006, victoria a revenit formației FC Bacău, urmată, în ordine, în clasament de ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș, Atletic Kids Gurghiu și Farul Constanța. Alberto Epure de la CSM Focșani a fost cel mai bun marcator, în timp ce Luca Chișăreanu și Nicolas Horvath, ambii de la FC Bacău, au fost desemnați cel mai bun portar, respectiv cel mai bun jucător al finalei.
În fine, la grupa 2008, locul I a fost adjudecat de Luceafărul 2010 Cluj, urmată în clasament de Steaua București, Interstar Sibiu și FC Dănuț Coman.
Vasile Luca de la Steaua a fost golgheterul turneului, în timp ce Iustin Pop și David Bubău, ambii de la Luceafărul Cluj, au primit premiile de cel mai bun portar, respectiv cel mai bun jucător al finalei.
La ediția din acest an a Cupei E.ON Kinder au participat în total peste 100 de echipe, care au disputat nu mai puțin de 330 de meciuri. Au fost acordate 24 de trofee, 24 de premii speciale, 480 de medalii, 1700 de diplome şi tot atâtea tricouri.
Competiția a fost organizată de ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș, în parteneriat cu E.ON România, Primăria Tg.Mureș și firmele Sportlife și Erima.