Drapelul României, sfințit și arborat la Tg. Mureș, Sf. Gheorghe și Miercurea Ciuc
Publicat de Rotar Mirela, 26 iunie 2026, 12:47
Ceremonia de la Tg. Mureș a debutat încă de ieri, când steagul arborat anul trecut fost coborât de pe catarg și în locul său a fost sfințit unul nou, în Catedrala Mare.
Astăzi a avut loc slujba de binecuvântare a drapelului, care a fost înălțat pe catargul din Piața Trandafirilor din Târgu Mureș, lângă statuia lui Avram Iancu.
La eveniment au fost prezenți reprezentanții Prefecturii, Consiliului Județean, Primăriei municipiului și ai Garnizoanei Mureș.
După ce a salutat garda de onoare, prefectul Barabási Antal-Szabolcs a subliniat că drapelul este un simbol care a marcat formarea statului român:
,,Drapelul național exprimă ordinea constituțională și valorile care stau la baza societății noastre: demnitatea, libertatea, respectul reciproc și solidaritatea. Dincolo de semnificația sa istorică, tricolorul este un simbol al responsabilității pe care o avem cu toții față de binele comun. România este o țară construită prin contribuția tuturor cetățenilor săi, indiferent de etnie, limbă sau confesiune. Tocmai această diversitate, atunci când este însoțită de dialog și respect, reprezintă o resursă importantă pentru dezvoltarea comunităților noastre..”
Înafara oficialităților, militarilor și a preoților, puțini cetățeni s-au alăturat ceremoniei, iar oamenii și-ar fi dorit ca patriotismul să nu fie afișat doar cu prilejul festivităților:
Tot astăzi, de la ora ora 13.00, la ‘Monumentul Ostaşului Român’ din Sfântu Gheorghe se desfăşoară o ceremonie militară în cadrul căreia se va arbora Drapelul României. Instituţia Prefectului – Judeţul Covasna şi Garnizoana Sfântu Gheorghe invită cetăţenii să sărbătorească împreună această zi de mare însemnătate naţională.
Ziua drapelului național a fost sărbătorită și la Miercurea Ciuc unde, de la ora 9.00 reprezentanțiiu Prefecturii Harghita și ai Garnizoanei au organizat Ceremonialul militar de înălţare a Drapelului României la catarg, la Monumentul Ostaşului Necunoscut.
Prin Legea nr. 96 din 20.05.1998, data de 26 iunie a fost proclamată Ziua drapelului national.Conform Constituției, Drapelul reprezintă, alături de Ziua Națională, Imnul Național, Stema țării și Sigiliul statului, simbolurile naționale ale României.
Autor: Valeriu Russu