Echipele de la Corona au câştigat turneul „Fun Sports”

Trei echipe de junioare de la clubul Corona s-au impus la turneul internaţional de handbal „Fun Sports”, competiţie care s-a desfăşurat săptămâna trecută la Braşov. Junioarele I s-au impus în finala cu CSM Bucureşti (scor 27-23), junioarele II au trecut în finală de Transilvania Braşov (scor 21-14) iar junioarele III au învins Art Galaţi în ultima fază a competiţiei (scor 33-22).
Antrenorul coordonator al centrului de copii şi juniori, Mariana Tîrcă a declarat că trăieşte satisfacţia că centru de junioare al secţiei de handbal aduce rezultatele aşteptate.

Este ceva deosebit să vezi trei echipe de la clubul Corona câştigând un turneu internaţional. Eu sunt extrem de încântată de evoluţia centrului de copii şi juniori care demonstrează că s-a lucrat bine şi că proiectul este unul de succes şi că selecţia a fost corectă.”, a declarat antrenoarea Mariana Tîrcă.

Dumitru Berbece, antrenor echipa de junioare I:

A fost un turneu extrem de bun în care junioarele I au jucat exact aşa cum aşteptam toţi să joace, adică foarte bine. Am întâlnit de două ori CSM Bucureşti, pe care le-am învins de fiecare dată, ultima dată fiind chiar în finală, după un joc foarte bun. Echipa arată foarte bine, este foarte valoroasă, semn că s-a lucrat foarte bine până acum. Avem cu adevărat cu ce să ne mândrim, pentru că, iată, Corona are un centru care aduce rezultate foarte bune. În ceea ce priveşte junioarele I, am mare încredere că vom face treabă foarte bună şi în campionat. Au ambiţie, au curaj şi chiar avem o echipă frumoasă care va avea fără doar şi poate, un viitor pe măsură.”, a spus tehnicianul.

Jucătoarea Coronei, Sorina Tîrcă a câştigat titlul de cel mai bun jucător la junioare I.

Alin Bondar, antrenor junioare II:

Sunt mulţumit de acest turneu şi de prestaţia jucătoarelor mele în cele şase meciuri pe care le-am avut de disputat. Fetele se mişcă bine în teren, arată o creştere în joc şi sunt convins că lucrurile vor sta din ce în ce mai bine. Sunt foarte satisfăcut de jocul lor şi de faptul că am câştigat turneul, fetele şi-au dorit foarte tare şi am fost tare fericit să le văd bucurându-se la final.”

Jucătoarea de la Corona, Oana Maria Căprar a câştigat titlul de golgheter, în vreme ce Ane Marie Curta, tot de la Corona, a fost desemnată cel mai tehnic jucător.
Mihaela Ciobotaru, antrenor junioare III:

„Sunt tare bucuroasă că a ieşit aşa. Orice turneu este util în această perioadă, pentru că ne arată clar unde suntem din punct de vedere al pregătirii. Acum, privind în urmă la ce a însemnat această competiţie, chiar mă declar foarte mulţumită. Normal, tot timpul este loc de mai bine, dar sunt mândră de ce am realizat, mai ales că acestea au fost primele meciuri în noua formulă de echipă, şi anume născute în 2002 şi 2003. Am mare încredere în ele că vor face treabă foarte bună şi în campionat.”

În competiţia junioarelor III, Raluca Rădoi a fost desemnată cel mai bun portar al turneului la această categorie.