FC Rapid a pierdut în „Giulești”

Luni, 9 mai, a avut loc ultima întâlnire a rundei a 8-a din play-out-ul Ligii I de fotbal, thriller-ul Rapid București – U Craiova 1948, rezultat 2-3 (FOTO). Gazdele au reușit să egaleze în minutul 90+2 (Cristian Albu – din penalty), dar oaspeții au înscris decisiv, în minutul 90+5 (belgianul William Baeten). Ambele formații au suferit câte o eliminare: Cristian Săpunaru și italianul Lorenzo Paramatti văzând cartonașul roșu în același minut, 90.

Penultima etapă a început vineri, 6 mai, cu jocurile: Gaz Metan Mediaș – Academica Clinceni 4-3 și FC Botoșani – Dinamo București 2-3. Sâmbătă, 7 mai, s-a disputat partida UTA Arad – CS Mioveni 1-0, iar duminică, 8 mai, a fost programat meciul Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Chindia Târgoviște 2-1.
În frunte se menține Rapid București, urmată de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (cu câte 39 de puncte), FC Botoșani (cu 38 de puncte), U Craiova 1948 (cu 34 de puncte), UTA Arad (cu 32 de puncte), CS Mioveni (cu 28 de puncte), Chindia Târgoviște (cu 23 puncte), Dinamo București (cu 22 de puncte), Academica Clinceni (cu -11 puncte) și Gaz Metan Mediaș (cu -38 puncte).

Primele două clasate vor susține o întâlnire de baraj, iar învingătoarea va juca împotriva ocupantei poziției a treia din play-off, pentru un loc în UEFA Conference League. Locurile 7-8 (Chindia Târgoviște și Dinamo București) vor susține baraj pentru menținere cu echipele de pe treptele 3 și 4 din Liga a II-a. Ultimele două clasate (Academica Clinceni și Gaz Metan Mediaș), vor retrograda direct în Liga a II-a.

Etapa a 9-a, ultima, se va desfășura în jurul datei de 14 mai, cu meciurile: Chindia Târgoviște – Gaz Metan Mediaș, U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, CS Mioveni – Rapid București, Dinamo București – UTA Arad și Academica Clinceni – FC Botoșani.