Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Dezechilibrul comercial al României se accentuează

Radio România Mureș

Publicat de Corina Muntean, 21 martie 2023, 07:08

Pe fondul importurilor accentuate, deficitul balanței comerciale a României doar în prima lună a acestui an a crescut cu aproape 10 % comparativ cu ianuarie 2022. Bucureştiul continuă să domine topul importurilor şi exporturilor, firmele din Capitală generând 20% din totalul exporturilor României şi 32% din importurile realizate anul trecut.

Deficitul balanţei comerciale (FOB/CIF) în luna ianuarie 2023 a fost de 2,33 miliarde de euro, mai mare cu 203 milioane euro (+9,5%) decât cel înregistrat în luna ianuarie 2022. Conform datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică, în ianuarie exporturile României au fost de 7,16 miliarde euro, iar importurile au însumat 9,49 miliarde euro.
Chiar dacă exporturile din ianuare au crescut cu 6%, importurile s-a majorat cu 6,8%. Pentru reechilibrarea balanței au contribuit mult la export maşinile şi echipamentele de transport şi alte produse manufacturate în vreme ce la import au contat combustibilii, produsele de larg consum și mărfurile alimentare.
Municipiul Bucureşti continuă să domine topul importurilor şi exporturilor la nivel național. Firmele cu sediul social în Capitală au generat 20% din totalul exporturilor României şi 32% din importuri, pe primele zece luni din anul trecut. Totodată, ponderea municipiului Bucureşti în exporturile totale ale României a crescut cu 1,6 puncte procentuale în perioada ianuarie-octombrie 2022.
Topul judeţelor care exportă cel mai mult este completat de Timiş, cu o pondere de 9,1%, Argeş – 6,7%, Braşov – 4,6%, Ilfov – 4,3%, Arad – 4,0%, Dolj – 3,7%, Alba – 3,5%, Sibiu -3,4% şi Prahova – 3,2%, scrie Ziarul Financiar. Cele zece judeţe generează 62,4% din totalul raportat la nivelul întregii Românii.
În cazul importurilor, concentrarea este şi mai mare. Firmele cu sediul social în Bucureşti au înregistrat o valoare de 33,6 miliarde euro, deţinînd o pondere de 32% din totalul importurilor naţionale.
Clasamentul importurilor este completat la nivel național de judeţele Ilfov – 9%, Timiş – 6,5%, Argeş – 3,9%, Constanţa – 3,7%, Prahova – 3,4%, Cluj – 3,3%, Braşov – 3,2%, Arad – 2,7% şi Alba – 2,4%. Ponderea acestor 10 judeţe în importul total al României a fost de 70%.
După cum se poate constata, Capitala și Ilfov sunt cele mai mari importatoare din România, firmele din aceste județe asigurând 41 % din importuri, o situație care, poate în timp se va regla prin pârghii și decizii economice, dacă și autoritățile sunt convinse că avansul economic se poate realiza nu doar prin consum din import.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg. Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro
Economic marți, 26 mai 2026, 19:46

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine, dar fără să depăşească un...

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine
Economic marți, 26 mai 2026, 19:33

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar

Numărul eşalonărilor la plată a crescut semnificativ în ultimul an, arată datele bilanţului pe 2025 prezentate marţi, în şedinţa...

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar
Economic marți, 26 mai 2026, 14:04

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării

Ministerul Muncii începe azi consultările cu sindicatele pe proiectul legii salarizării. Discuțiile vor avea loc până în 4 iunie, astfel...

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării