Info Gadget, cu Raluca Creț | HONOR prezintă „Robot Phone”
Publicat de Stan Lucian, 24 martie 2026, 09:20 / actualizat: 2 aprilie 2026, 13:40
Un concept neobișnuit a atras atenția la ediția din acest an a Mobile World Congress 2026, unde HONOR a prezentat „Robot Phone” – un dispozitiv care combină funcțiile unui smartphone cu elemente de robotică și inteligență artificială.
Prototipul propune o nouă direcție în industria mobilă, în care telefonul nu mai este doar un instrument de comunicare, ci devine un partener capabil să interacționeze fizic și să răspundă inteligent la mediul înconjurător.
Mai multe la Infogadget, de Raluca Creț.
La ediția din 2026 a târgului Mobile World Congress, compania HONOR a atras atenția cu un concept atipic: „Robot Phone”, un dispozitiv care depășește ideea clasică de smartphone și integrează elemente de robotică și inteligență artificială avansată.
Spre deosebire de telefoanele obișnuite, acest prototip introduce conceptul de „AI întruchipat” – o formă de inteligență artificială capabilă nu doar să proceseze informații, ci și să interacționeze fizic cu utilizatorul.
Elementul distinctiv este un braț robotic miniaturizat, integrat în zona camerei. Acesta poate urmări automat subiectul, ajusta unghiul de filmare și chiar reacționa la comenzi sau stimuli, oferind impresia unui dispozitiv „viu”.
Pe lângă componenta robotică, „Robot Phone” mizează pe performanțe foto-video avansate. Dispozitivul este echipat cu un senzor de 200 de megapixeli și un sistem de stabilizare tip gimbal, care permite mișcări fluide și cadre stabile chiar și în timpul deplasării.
Prin integrarea inteligenței artificiale, telefonul poate filma autonom, urmărind subiectul fără intervenția utilizatorului. Practic, funcționează ca un cameraman portabil, eliminând nevoia unui trepied sau a unei a doua persoane.
HONOR propune, prin acest concept, o schimbare de paradigmă: transformarea telefonului într-un „companion” inteligent. Dispozitivul poate analiza mediul înconjurător, oferi sugestii în timp real și interacționa natural prin mișcare și voce.
Pentru moment, „Robot Phone” rămâne un concept prezentat în cadrul Mobile World Congress 2026, fără detalii oficiale privind prețul sau disponibilitatea pe scară largă.
Reprezentanții companiei au sugerat însă că o versiune comercială ar putea apărea în a doua parte a anului 2026.
Ascultați rubrica Info Gadget, realizată de Raluca Creț, în fiecare zi de marți, la ora 9:20, în emisiunea ”Bună dimineața, Transilvania!”, pe frecvențele 102,9 FM, 98,9 FM, 94,9 FM-Borsec și online pe www.radiomures.ro.