Înfrângere pe teren propriu: Corona Brașov – Măgura Cisnădie 24-25!

Suporterii echipei de handbal Corona au plecat mâhniți de la sala sporturilor din Brașov, după ce echipa favorită a pierdut, surprinzător, cu Măgura Cisnădie, în Liga Națională! A fost un meci aprig, abordat de echipa sibiană cu maximă determinare, de parcă era un meci decisiv pentru adjudecarea cine știe cărui trofeu. Oaspetele au făcut mare risipă de energie și au luptat cu îndârjire pentru fiecare minge. Prima repriză a fost echilibrată, cu un plus pentru echipa brașoveană, care a jucat mai bine finalul primei părți și a luat un avantaj de două goluri, cu care s-a intrat în pauză: 13-11. În schimb, partea a doua a jocului a fost începută modest de elevele lui Costică Buceschi, care au fost surprinse de elanul oaspetelor, astfel încât acestea, nu numai că au recuperat dezavantajul de la pauză, dar au trecut în avantaj, chiar cu două goluri: 16-14 (min. 37). Corona a recuperat rapid și în minutul 40 a trecut, la rândul ei, la conducere: 18-17. Apoi, până spre final, jocul a fost marcat de ratări mari ale gazdelor, inclusiv de pe semicerc, în situații de unu la unu. Asta a dat apă la moară echipei vizitatoare, care și-a văzut de jocul ei și a gestionat excelent un final în care a avut și două goluri avantaj. În ultimul minut, echipa brașoveană nu a mai fost în stare de nimic, astfel încât a pierdut, din nou, puncte mari. Scor final 24-25 și la Corona încep marile griji, după un început de campionat entuziasmant.
Au jucat pentru echipa brașoveană : Mârcă (Hosu) – Chiper, Tiron, Ciuciulete, Bloj, L. Popa, Hotea (E. Buceschi, M. Neagu, Tătar, Tomescu).
Au marcat
Pentru Corona: M. Neagu 7, Tiron 4, Chiper 3, Hotea 3, Buceschi 2, Bloj 2, L. Popa 1, Tătar 1, Ciuciulete 1
Pentru Cisnădie: Bozovic 9, A. Moldovan 6, Gatzel 3, L. Da Silva 3, Apetrei 3, Araujo 1
Mai notăm bucuria excesivă, lipsită de orice control, a oaspetelor, în frunte cu Oana Apetrei, care a uitat că a mâncat o pâine (bună), cândva, la Brașov.
Echipa este în criză.
La finalul meciului, antrenorul Coronei, Costică Buceschi, a explicat astfel eșecul:

E clar că am pierdut meciul în situațiile de unu la unu, acolo unde de fapt, am pierdut toate punctele de până acum. Ajungem față în față cu portarul de multe ori, dar tratăm aceste momente foarte ușor, cu o mare lejeritate și acest lucru ne costă. În loc să ne ducem la trei, patru goluri, vine adversara la egal, iar toată lumea intră în degringoladă și totul se năruie. E clar, Corona trece printr-o criză, din punct de vedere psihic, pentru că fizic, nu am fost surprinși cu nimic”