Luceafãrul Huilei vrea sã devinã jurist.
Publicat de radiomures, 10 septembrie 2002, 00:00
Deţinutul Miron Cozma vrea sã urmeze Facultatea de Drept.
În timpul audierilor de ieri, de la Curtea Supremã de Justiţie, legate de dosarul Costeşti, Miron Cozma, a declarat cã experienţa acumulatã pe timpul proceselor în care a fost inculpat a fãcut din el un adevãrat jurist.
El l-a acuzat în timpul audierii pe fostul ministru al Industriei şi Comerţului, Radu Berceanu, pe care îl considerã principalul responsabil pentru mineriada din ianuarie 1999.
„Domnul Berceanu nu a respectat niciodatã punctele din acordul semnat cu premierul Radu Vasile. Din aceastã cauzã minerii au decis sã plece din nou la Bucureşti. De asemenea, în rândul minerilor nemulţumirile la adresa lui Berceanu s-au amplificat şi ca urmare a legãturilor de afaceri ale ministrului cu o serie de indivizi care câştigau bani pe spinarea minerilor”, a spus fostul lider din Valea Jiului.
El a subliniat în continuare în faţa instanţei faptul cã procesul lui este unul politic şi l-a acuzat pe procurorul care a instrumentat rechizitoriul cã, în timpul interogatoriului, „i-a mâncat cornurile şi i-a bãut apa mineralã aduse de avocat”.
ROMNET / Raluca Vodã