Material lemnos în valoare de aproape 6.000 de lei confiscat de polițiștii mureșeni

Publicat de MIRELA ROTAR, 6 decembrie 2018, 13:17 / actualizat: 6 decembrie 2018, 15:12
Poliţiştii Serviciului de Ordine Publică – Biroul de Combatere a Delictelor Silvice, au efectuat ieri o acțiune pe linia materialelor lemnoase.
Astfel, au depistat în trafic pe raza localităţii Pietriş, un tânăr de 19 ani, din comuna Răstoliţa, care conducea o autoutilitară cu care transporta 4 metri steri lemn de foc, din specia fag, a cărui aviz nu era corect întocmit.
De asemenea, pe raza localităţii Toaca a fost descoperit un bărbat de 37 de ani, din comuna Hodac, care conducea o autoutilitară cu care transporta 16,28 metri cubi lemn de lucru rotund, din specia molid, tot cu aviz necorespunzător.
Cei doi au fost sancţionați contravenţional, iar lemnul a fost confiscat şi predat în custodia Ocolului Silvic Reghin.
Bianca Tomuț