Meteorologii au anunțat primul cod roșu de caniculă al acestei veri
Publicat de Stan Lucian, 26 iunie 2026, 14:46
Meteorologii au anunțat astăzi primul cod roșu de caniculă al acestei veri. Acesta va intra în vigoare duminică, în aproape jumătate din țară, și prognozează maxime de 39-40 de grade.
Meteorologii spun că mâine și poimâine valul de căldură care a afectat vestul Europei va ajunge și în țara noastră.
Tot duminică, o altă parte însemnată din România se va afla sub atenționare cod portocaliu.
Adrian Boariu, Administrația Națională de Meteorologie:
„Pentru Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei este în vigoare o avertizare meteorologică cod roșu, care vizează temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat. Se vor înregistra temperaturi maxime extreme comparabile cu recordurile absolut ale lunii iunie, disconfort termic deosebit de accentuat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 38 de grade, mai ridicate în Maramureș, Crișana și nord-estul Transilvaniei, spre 39-40 de grade. Pentru Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei este în vigoare o avertizare meteorologică cod portocaliu, care vizează un val de căldură intens, caniculă și disconfort termic accentuat. Valul de căldură intens va persista, va fi caniculă, disconfort termic accentuat. Temperaturile maxime se vor situa între 38-40 de grade, cele mai mari valori în Banat. Pentru Dobrogea și restul Munteniei este în vigoare o atenționare meteorologică cod galben și vizează valul de căldură și temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.”
Sursa: RRA