Nicuşor Dan: Toată lumea îşi doreşte pace şi prosperitate în Gaza
Publicat de Stan Lucian, 19 februarie 2026, 20:06
Toată lumea îşi doreşte pace, stabilitate şi prosperitate în Gaza, însă întrebarea este cum putem acţiona în acest sens, a declarat preşedintele Nicuşor Dan, în intervenţia sa de la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, desfăşurată la Washington.
România este prezentă la Consiliu în calitate de observator.
Preşedintele a afirmat că planul de pace pentru Gaza realizat de preşedintele Donald Trump este unul ‘exhaustiv şi stabil’.
Nicuşor Dan a explicat că, din punct de vedere umanitar, România poate creşte numărul zborurilor de evacuare a copiilor bolnavi din Fâşia Gaza, pentru ca aceştia să fie trataţi în spitalele din România, lucru care deja s-a întâmplat.
De asemenea, a subliniat că România are o bună expertiză în gestionarea situaţiilor de urgenţă. ‘Putem ajuta la reconstruirea acestui sistem, putem dona echipament’, a arătat şeful statului.
Totodată, Nicuşor Dan a menţionat că statul român oferă burse pentru studenţi palestinieni, poate extinde programul şi poate contribui la reconstrucţia şcolilor din Gaza.
Sursa: AGERPRES