O comisie convocată de OMS a cerut ca schimbările climatice să fie declarate urgență internațională
Publicat de Rotar Mirela, 17 mai 2026, 11:54 / actualizat: 17 mai 2026, 13:00
O comisie convocată de Organizația Mondială a Sănătății cere ca schimbările climatice să fie declarate urgență de sănătate publică de importanță internațională, cel mai înalt nivel de alertă sanitară.
Grupul consultativ independent avertizează OMS să ia măsuri imediate. Mesajul comisiei paneuropene este sumbru: schimbările climatice nu sunt o amenințare viitoare de gestionat, ci o criză imediată.
Directorul regional al OMS pentru Europa, Hans Kluge, a numit situația o urgență de sănătate, o amenințare la adresa securității și o bombă economică cu ceas, toate la un loc.
Fiecare an de întârziere amplifică costurile, susține comisia. Sănătatea generațiilor actuale și viitoare este afectată de căldura excesivă, poluarea aerului, inundații și răspândirea bolilor infecțioase.
Sursa: RADOR