Olimpia CSU Brașov va juca finala mică a Ligii Naționale de baschet feminin

Calificată spectaculos în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov nu a rezistat asaltului din penultimul act al competiției, pierzând în minimum de partide (două) disputa cu valoroasa CSM Satu Mare. După o înfrângere clară la Satu Mare, al doilea meci al seriei s-a jucat la Brașov, în fața unui public puțin numeros.

Echipa Brașovului a început partida foarte bine și, cel puțin în prima repriză, a dat semne că se poate să egaleze situația, adică să învingă echipa sătmăreană. Astfel, Olimpia CSU Brașov a condus ostilitățile în primele două sferturi, având la un moment dat și 17 puncte avans! Din păcate, în sfertul al treilea, oaspetele au recuperat, au revenit și chiar au preluat conducerea, însă nu definitiv, pentru că Olimpia CSU Brașov a întors, la rândul ei, situația de pe tabelă. În ultimul sfert și-au intrat în rol și cei trei arbitri, care nu au văzut niște faulturi clare, iar meciul a curs spre un deznodământ previzibil.

Scor final: 72-68 (20-30, 15-11, 20-11, 17-16) pentru Satu Mare, care se califică în finală, unde va întâlni Sepsi Sf. Gheorghe, învingătoare clară, cu 2-0, în fața Universității Cluj.

Olimpia CSU Brașov, echipă cu un buget mult mai mic decât al adversarei, are meritul de a se fi calificat în a treia finală mică consecutivă! Este vorba disputa cu Universitatea Cluj, care va începe săptămâna viitoare.

Pentru Olimpia CSU Brașov au înscris: Higgins 18, Pesovic 15, Handford 12, Irimia 11, Al Ash Hab 8, Dumitrache 2, Radovic 2.

Dan Calancea, antrenor Olimpia CSU Brașov: ,,Consider că echipa s-a autodepășit, chiar dacă am pierdut. Sunt mândru de ceea ce au realizat fetele, dar, din păcate, banca mult mai scurtă a noastră, și-a spus cuvântul. Și nu doar banca, dar mă opresc aici, nu doresc să abordez și alte detalii. Ceea ce am realizat până acum în acest sezon este deosebit, iar acum, firesc, ne vom strădui să apărăm medalia de bronz cucerită anul trecut”.