Premierul britanic Keir Starmer anunţă că demisionează
Publicat de Rotar Mirela, 22 iunie 2026, 13:27
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunţat luni că demisionează din funcţiile de lider al Partidului Laburist şi de şef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters.
Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie.
Anunţul lui Starmer vine la mai puţin de doi ani după victoria electorală zdrobitoare a laburiştilor care promitea să pună capăt haosului în politica britanică.
Luni, Starmer a declarat că îl va susţine pe succesorul său, oricine va fi acesta.
Presiunea asupra sa a crescut progresiv în ultimele luni, dar s-a intensificat puternic vineri, după ce Andy Burnham, fostul primar al Grand Manchester, a câştigat scrutinul în faţa candidatului partidului antiimigraţie Reform UK, Robert Kenyon, şi va reveni în parlament, ceea ce îi permite să încerce să îi ia locul lui Starmer la conducerea laburiştilor şi în Downing Street.
Sursa: AGERPRES