Premiul Nobel pentru Pace nu va fi ridicat personal de câștigător
Publicat de APETRI MARGARETA, 10 decembrie 2025, 17:00 / actualizat: 12 decembrie 2025, 16:01
Astăzi are loc la Oslo ceremonia decernării premiului Nobel pentru Pace. În mod excepțional, laureata Maria Corina Machado nu va primi personal distincția.
Kristian Berg Harpviken, directorul Institutului Nobel, a declarat pentru postul național de televiziune din Norvegia că Machado nu va fi prezentă pe scena Primăriei din Oslo la ora 13:00, când va începe ceremonia, scrie The New York Times.
“Ea trăiește pur și simplu sub amenințarea cu moartea din partea regimului. Această amenințare se aplică și atunci când se află în afara țării, atât din partea regimului, cât și din partea prietenilor regimului din întreaga lume”, a declarat directorul Institutului Norvegian, menționând faptul că Machado nu se află în cursul zilei de miercuri în Norvegia.
Premiul este acceptat de fiica sa, Corina Sosa. Potrivit tradiției, dacă un laureat nu poate participa, un membru apropiat al familiei sale vine de obicei pentru a primi distincția şi a ţine discursul ceremonial.
Machado a fost desemnată câștigătoarea Premiului Nobel pentru Pace 2025 pentru contribuțiile sale la promovarea democrației în Venezuela.
Dana Boieriu
Sursa: www.nytimes.com