Raport AMEPIP: unde se pierd banii în companiile de stat şi ce reforme sunt necesare
Publicat de Stan Lucian, 28 aprilie 2026, 19:44
Reforma companiilor de stat presupune existenţa indicatorilor de performanţă, reguli şi mandate clare de lucru, iar cuvântul cheie trebuie să fie transparenţa, a afirmat ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pâslaru, la o conferinţă a Agenţiei pentru Monitorizarea şi Evaluarea Performanţelor Întreprinderilor Publice.
El a precizat că raportul trimestrial făcut public astăzi de Agenţie indică zonele pe care trebuie să se pună accentul şi în acest fel să se elimine pierderea banilor publici, care ar fi putut fi folosiţi în alte domenii prioritare cum ar fi educaţia şi sanatatea:
La acelaşi eveniment, vicepremierul Oana Gheroghiu a acuzat lipsa de coordonare instituţională, confuzia între interesul public şi interesul de grup şi guvernanţa formală care au făcut ca multe companii de stat să fie neperformante.
Sursa: RRA