România, 5 medalii la EURO U21 de tenis de masă
Publicat de Rotar Mirela, 22 iunie 2026, 07:31
În Sala Polivalentă „BT Arena” din Cluj-Napoca s-a desfășurat, în perioada 20-21 iunie, Campionatul European de tenis de masă individual, pentru jucători sub 21 de ani.
Delegația României a cucerit cinci medalii, dintre care două de aur, una de argint și două de broz.
Aurul continental a fost câștigat de Bianca Mei-Roșu (FOTO, în proba de simplu fete), respectiv Iulian Chirița (la dublu mixt), alături de galeza Anna Hursey.
Medalia de argint a revenit Biancăi Mei-Roșu (la dublu fete), împreună cu partenera sa, Veronika Matiunina din Ucraina.
Bronzul a fost adjudecat de Darius Movileanu (în proba de simplu băieți), respectiv Andrei Istrate (la dublu mixt), alături de italianca Nicole Arlia.
Autor: Septimiu Cioloboc