Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Românii, impulsionați să semneze noi contracte cu furnizorii de electricitate

Radio România Mureș
Foto: evz.ro

Publicat de Corina Muntean, 5 ianuarie 2021, 16:22

De la 1 ianuarie toate contractele de furnizare a energiei electrice care existau au devenit nule, susține preşedintele Asociaţiei Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliță.

Prin urmare, fiecare consumator casnic trebuie să semneze alte contracte, cu furnizorul său ori cu alți furnizori. Dacă nu o face, intră automat în așa-numitul serviciu universal care, potrivit legii, timp de minimium trei luni furnizează curent electric mai scump cu 13 până la 26 la sută, precizează el.

Pentru a evita această situație, cei 6 milioane de consumatori casnici din România sunt invitați să-și aleagă un furnizor pe piața liberă, apelând la Comparatorul de prețuri aflat pe siteul ANRE, a declarat Dumitru Chisăliță:

Odată cu Ordonanța de Urgență care stabilea că de la 1 ianuarie 2021 se liberalizează piața de energie electrică, toate contractele care existau au devenit nule. Ca să nu rămână fără energie, pentru consumatorii ce se găseau în piața reglementată, există o portiță care se numește Serviciul universal, care se aplică acelor persoane care din motive neimputabile lor, în situația în care dintr-un motiv sau altul nu mai poate să le dea energie electrică și astfel un furnizor de ultimă instanță le dă energie electrică pe o perioadă limitată, de trei luni de zile. Asta la un preț care se stabilește în baza unei metodologii a ANRE-ului. În momentul de față, toate prețurile sunt mai mari, între 13 și 26 la sută, față de cel pe care îl aveau în luna decembrie.

ANRE respinge afirmația reprezentantului Asociaţiei Energia Inteligentă, cum că sunt nule contractele consumatorilor casnici susținând, prin intermediul directorului adjunct Nagy Bege Zoltan, că nimeni nu rămâne fără contract și nici fără curent electric:

Acele contracte în baza cărora aveți asigurată furnizarea de energie electrică și în cursul anului trecut, rămân în vigoare în continuare, fără niciun termen. Singura diferență este că nu mai există acele prețuri reglementate la care se făcea până acum furnizarea de energie electrică. Celor care sunt inactivi și nu optează pentru o oferă concurențială, li se va aplica prețul de serviciu univeral, la același contract. Nimeni nu rămâne nici măcar un minut fără energie electrică.

Piaţa de electricitate a devenit complet liberalizată începând de vineri, 1 ianuarie 2021, ceea ce înseamnă că românii nu mai plătesc preţurile reglementate de ANRE, ci trebuie să compare şi să-şi aleagă oferta care li se potriveşte cel mai bine.

Valeriu Russu

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro
Economic marți, 26 mai 2026, 19:46

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine, dar fără să depăşească un...

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine
Economic marți, 26 mai 2026, 19:33

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar

Numărul eşalonărilor la plată a crescut semnificativ în ultimul an, arată datele bilanţului pe 2025 prezentate marţi, în şedinţa...

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar
Economic marți, 26 mai 2026, 14:04

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării

Ministerul Muncii începe azi consultările cu sindicatele pe proiectul legii salarizării. Discuțiile vor avea loc până în 4 iunie, astfel...

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării