Salvamontiştii harghiteni au început lucrările de întreţinere pe traseele turistice
Publicat de Stan Lucian, 29 aprilie 2026, 18:30
Salvamontiştii harghiteni au început lucrările de întreţinere a traseelor turistice, după ce, în ultimele luni, arbori doborâţi de vânt au blocat mai multe poteci montane.
Şeful Serviciului Salvamont Harghita, Simon László, a declarat că intervenţiile vizează îndepărtarea copacilor doborâţi, pentru asigurarea accesului complet pe trasee. Astfel de probleme s-au înregistrat în mai multe zone din judeţ, printre care se numără Cheile Vârghişului sau Cheile Bicazului.
Simon László a menţionat că traseele turistice sunt practicabile, respectivele obstacole putând fi ocolite.
De asemenea, echipele de voluntari Salvamont verifică şi refac marcajele turistice, în special acolo unde acestea se aflau pe arborii prăbuşiţi sau nu au mai fost revopsite de câţiva ani. În această perioadă sunt verificate şi refugiile montane, iar acolo unde este cazul se efectuează lucrări de întreţinere.
Reţeaua de trasee turistice din judeţul Harghita depăşeşte 2.000 de kilometri.
Sursa: AGERPRES